Propozycje wrocławskich wydawców

Propozycje wrocławskich wydawców

Co czytać w 2017 – propozycje wrocławskich wydawnictw

Udostępnij

Polska premiera najnowszej książki Jo Nesbo, nowy kryminał o Klarze Schulz Nadii Szagdaj, świetne książki czeskich autorów, a także poezja zaangażowana i dla dzieci  – wrocławscy wydawcy postarają się, by na początku 2017 nie zabrakło nam ciekawych lektur.

Harry Hole i Klara Schulz powracają

Jo Nesbo, norweski pisarz, autor kryminałów o Harrym Holem, w ubiegłym roku, w czasie wizyty we Wrocławiu, potwierdził, że w najnowszej książce powróci do swojego bohatera. Wydawnictwo Dolnośląskie zapowiada, że najnowsza powieść Nesbo „Pragnienie” będzie mieć premierę 29 marca – tuż po norweskiej premierze i jeszcze przed ukazaniem się powieści w wersji anglojęzycznej. W tym dniu pisarz będzie obchodzić swoje 57. urodziny. Tym razem Harry Hole będzie musiał zmierzyć się z seryjnym mordercą grasującym w Oslo, który za ofiary wybiera użytkowników aplikacji Tinder.

Do czytelników powraca tez Klara Schulz, przebojowa detektyw z dawnego Breslau. Wydawnictwo Bukowy Las zapowiada premierę „Nowych śledztw Klary Schulz. Tajemnicy Nathaniela” Nadii Szagdaj na 17 lutego. Najnowsze śledztwo Klary rozgrywać się będzie na początku roku 1913. Szef policji w Breslau, Gabriel Hübschner, próbuje wyjaśnić tajemnicze samobójstwa prostytutek. Po starej znajomości prosi o pomoc Klarę Schulz. Tymczasem Klara dochodzi do siebie po strzelaninie, w której cudem uniknęła śmierci, i nie chce słyszeć o kolejnych zagadkach kryminalnych. Dopiero kiedy w tajemniczych okolicznościach znika jej przyjaciółka Inge, do gry wkracza niepokorna, pewna siebie i gotowa na wszystko pani detektyw.

Czeski dla początkujących i nie tylko

Do południowych sąsiadów mamy blisko, ale dopiero od niedawna możemy uzupełniać luki w literaturze czeskiej i słowackiej dzięki wrocławskim wydawnictwom, które konsekwentnie promują książki tamtejszych pisarzy.

Książkowe Klimaty 30 stycznia wydadzą „Historię światła” Jana Nemeca. To biograficzny fresk, obejmujący niemal pół wieku życia czeskiego fotografa: od pribramskiej kopalni srebra, przez secesyjne Monachium, aż po kipiącą twórczym fermentem Pragę. Realizmu powieści dodają wplecione wojenne listy i pamiętniki Drtikola oraz krótka autobiografia, napisana przez fotografa do władz w związku z dopuszczeniem do Związku Artystów, z których wyłania się postać równie genialnego, co samotnego artysty.

W Wydawnictwie Afera ukaże się „Rok koguta” Terezy Bouckovej. Bestsellerowa powieść z elementami dziennika i wątkami autobiograficznym. Autorka z bolesną szczerością opisuje historię własnej rodziny, która zdecydowała się na adopcję romskich chłopców. Niezwykła książka poruszająca temat tabu.

Afera przygotowuje też „Občanský průkaz” (Dowód osobisty) Petra Sabacha - osobisty, chwilami szokujący, chwilami bardzo zabawny rozrachunek autora z jednym z najtrudniejszych okresów najnowszej czeskiej historii. Afera wyda też „Macochę” Petry Hulowej - znajdziemy tu odziane w świetną zabawę słowem ważne tematy społeczne, głównie dotyczące wyborów przed jakimi musi stawać współczesna kobieta.

To nie koniec czeskich smaków. Wydawnictwo Amaltea w serii Literatura Czeska wydaje „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata” Ivana Binara. Tytułowy Václav Netušil błądzi po labiryncie ponurego totalitarnego świata, jakim stała się socjalistyczna Czechosłowacja pod sowieckim nadzorem, jego alter ego zaś – Wieńczysław Paw, podróżuje po magicznej krainie, istniejącej równolegle do świata rzeczywistego.

Amaltea proponuje też „Przyczynek do historii radości” Radki Denemarkowej – wielowątkową powieść kryminalną. Trwa śledztwo w sprawie śmierci bogatego starszego biznesmena. Hipoteza o samobójstwie zostaje prędko odrzucona, ale dowody zbrodni również nie są dość przekonujące. Dociekliwy Policjant nie daje za wygraną: trop prowadzi do tajemniczego domu w Pradze, którego właścicielki, trzy starsze damy, tuż po wojnie rozpoczęły osobliwe dzieło – dzieło zemsty i sprawiedliwości.

Poezja dla dużych i małych

Wydawnictwo Warstwy na początku roku wydaje poezję. Już w styczniu pojawi się nowy to wierszy Przemysława Witkowskiego „Taniec i akwizycja”. To zbiór blisko pięćdziesięciu wierszy, które, przy jednoczesnym rozstrzale tematycznym, cechuje spójność stylistyczna, oryginalność widzenia świata. Autor w swojej książce nie stroni od tematów społecznych, można nawet rzecz, pisze wiersze zaangażowane.

W Warstwach zadebiutuje, jako autor dla dzieci, znany krytyk literacki i poeta Karol Maliszewski. „Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych” wydane w formie leporello w pierwszej kolejności przykuwają uwagę formą, jak i kolorowymi ilustracjami. Grafiki Karola Banacha, niebanalne, z jednej strony utrzymane są w konwencji charakterystycznej dla tego twórcy, z drugiej korespondują z wplecionymi między nie wierszami.  I to właśnie teksty autorstwa Maliszewskiego sprawiają, że od książki nie sposób jest się oderwać. Napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę frazy, zabawne, momentami przechodzące w gry słowne, sprawiają autentyczną przyjemność z czytania tak dorosłym, jak i dzieciom.

Warstwy wznawiają „Zwierzydełka” Roberta Stillera z ilustracjami Daniela Mroza. Książeczka, która swoją premierę miała w latach 70. XX wieku do dziś zachwyca czytelników. Wiersze o zwierzętach, ale i samym języku, testujące jego możliwości pod płaszczykiem rymowanych wierszy dla najmłodszych, a także piękne, oryginalne grafiki autorstwa Daniela Mroza – surrealistyczne, groteskowe i zaskakujące, oddające zabawowy i filozoficzny charakter utworów poety.

Wydawnictwo Ossolineum przygotowuje w serii Biblioteka Narodowa „Wybór poezji” Tadeusza Różewicza pod redakcją Andrzeja Skrendo. W jego odczytaniu biografia Różewicza jest częścią dzieła poety, tak ściśle z nim zrośniętą, że nie daje się zeń wypreparować. O bogatym i różnorodnym dorobku poety pisali najwięksi. I choć wiele interpretacji wypadło znakomicie, to w tym wypadku o konkluzji nie może być mowy.

Do poczytania

Piękną historię miłosną proponuje już w styczniu Bukowy Las. „Tłumacząc Hannah” Ronaldo Wrobla rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Rio de Janeiro. Pochodzący z Polski szewc Max Kutner zostaje zmuszony do pracy w cenzurze listów żydowskich imigrantów. Wykonuje swą pracę bez emocji aż do czasu, gdy w jego ręce trafiają listy pisane do siostry przez niejaką Hannah. Max zakochuje się w zachwycającej nieznajomej i obsesyjnie jej poszukuje. Kiedy ją wreszcie poznaje, odkrywa więcej, niżby się spodziewał i chciał. Nawet w odniesieniu do siebie samego.

Bukowy Las na początku roku opublikuje też dwa tomy przygód legendarnego rycerza Zawiszy Czarnego „Aragonię” oraz „Drogę do króla” Szymona Jędrusiaka.

Wydawnictwo Dolnośląskie w najbliższym czasie wyda „Zaklęcie podróżne. Kreta od kuchni” Michała Obsta Głąbiowskiego. Książka jest efektem jego półrocznego pobytu na Krecie, której mieszkańcy cieszą się wyjątkowym przywilejem długowieczności. Autor próbuje ustalić w czym tkwi ich sekret. Czy tradycja kulinarna ma wpływ na stan zdrowia Kreteńczyków? Czy umieją stawić czoło zalewowi przemysłowo produkowanej żywności?. Na dniach w Wydawnictwie Dolnośląskim ukaże się „Ostatnia mila” Davida Baldacciego. Amos Decker – pracujący dla FBI detektyw chce wyjaśnić, komu zależy na tym, by skazany na śmierć za zabicie swoich rodziców Melvin Mars wszedł na wolność.

W 2017 można wejść w nastroju artystycznym. Ossolineum wydaje „Cyganerię artystyczną i cyganowanie w romantycznej Warszawie” Dominiki Skiby. Gardzili mieszczańskim życiem, przesiadywali niczym kloszardzi na nadwiślańskim brzegu, latem wędrowali przez mazurskie pola. Niektórzy trafili do Paryża pełnego literatów, gdzie szlifowali bruki, inni dotarli na wschodnie krańce Europy, by tam poszukiwać słowiańskich źródeł ojczyzny, jeszcze inni oddali za tę ojczyznę życie w nierównej walce. Ta ekscentryczna formacja pojawiła się w międzypowstaniowej Warszawie. „Cyganeria…” to książka o pierwszej polskiej bohemie, która pod maską błazna-konspiratora poszukiwała drogi ku wolności


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się