Jedność - Wakacje z książkami
Ćwierćwiecze najstarszej szkoły pisarzy w Polsce

Ćwierćwiecze najstarszej szkoły pisarzy w Polsce

Ćwierćwiecze najstarszej szkoły pisarzy w Polsce

Udostępnij

W dniach 15-17 listopada odbyły się w Krakowie obchody 25-lecia pierwszych w Polsce studiów pisarskich - Studiów Literacko-Artystycznych, istniejących na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystości zainaugurował benefis prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec, założycielki pierwszej w Polsce szkoły pisarzy.

Studium Literacko-Artystyczne UJ powstało w 1994 r. z inicjatywy i według autorskiego projektu prof. dr Gabrieli Matuszek. Do grona wykładowców należeli i należą najwybitniejsi poeci, pisarze i krytycy, w tym trójka naszych Noblistów. Po pisarskie szlify do Krakowa przyjeżdżali słuchacze z całej Polski oraz z europejskich miast. SLA ukończyło wielu liczących się dziś twórców. Tu powstało słynne pismo młodoliterackie „STUDIUM”.

Podczas Jubileuszu odbył się szereg imprez z udziałem absolwentów i wykładowców SLA, panele dyskusyjne, prezentacje najnowszych książek absolwentów oraz promocje dwu antologii, wydanych z okazji jubileuszu (zdjęcia i opis w załączniku). Ogłoszone zostały wyniki IV edycji konkursu literackiego im. Macieja Słomczyńskiego. Przyznano dwie pierwsze równorzędne nagrody, które otrzymały: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska za zbiór opowiadań „Dzielnica (bez) cudów” oraz Katarzyna Klakla-Jaczyńska  za powieść „Jutrzenka”. Drugie miejsce zajęła Ewa Jarocka za powieść „Dresik”. Specjalne wyróżnienie jury otrzymał reportaż Kamili Kielar „Świat oddycha skrzelami”.

Więcej informacji: www.sla25lat.pl, http://www.sla.polonistyka.uj.edu.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się