Nagroda Literacka Miasta Radomia

Nagroda Literacka Miasta Radomia

Nagroda Literacka Miasta Radomia dla Ziemowita Szczerka i Anny Spólnej

Udostępnij

Ziemowit Szczerek i Anna Spólna zostali laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Nagrodę specjalną otrzymał Sebastian Piątkowski. Uroczystość odbyła się w piątek w Sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Nagroda Literacka Miasta Radomia wręczana jest co dwa lata od 2009 roku. Autorzy nagradzani są w dwóch kategoriach: książka literacka i książka naukowa-popularnonaukowa. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną.

Książki zgłaszane do Nagrody to publikacje związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora.

Książki nominowane oraz laureatów wskazało jury powołane przez prezydenta Miasta Radomia. W 2019 r. w skład jury weszli: Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący oraz Adam Duszyk, Ewa Kołodziejczyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy i Tomasz Tyczyński.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 55 książek. Spośród tych publikacji jury nominowało pięć pozycji: „Chłopak z Katynia” Jerzego Wlazło, „Siwy dym” Ziemowita Szczerka oraz „Fragmenty dziennika SI” Łukasza Zawady w kategorii książka literacka, a także „By żyć w Polsce” Katarzyny Madejskiej i „Dialogi z Mickiewiczem” Anny Spólnej w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa.

Galę rozpoczęło wręczenie nagrody specjalnej w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowanej przez Edwarda Kruka, mieszkającego w Szkocji radomianina, od lat wspierającego Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. Otrzymał ją Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, za książkę „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”.

Nagroda w kategorii książka literacka przypadła Ziemowitowi Szczerkowi za powieść „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. Jest to futurystyczna wizja Europy, która popada w coraz większy chaos. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.

- Jestem dumny i wzruszony, że zostałem doceniony w rodzinnym mieście – powiedział laureat. – Bo choć dużo jeżdżę po Europie, Radom pozostaje zawsze centrum mojego świata. Wszystko, co widzę i przeżywam odnoszę do Radomia.

Laureatką Nagrody w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa została Anna Spólna, adiunkt w Katedrze Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu za „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej”, edytowane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się