Czas na zgłoszenia do literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Czas na zgłoszenia do literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Czas na zgłoszenia do literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Udostępnij

Do końca stycznia można zgłaszać książki pisarzy związanych z Białymstokiem i regionem – a także poetyckie debiuty z całego kraju – do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za 2023 rok.

Nagroda im. Kazaneckiego to nagroda prezydenta Białegostoku, która zostanie przyznana po raz 33. Patronem nagrody jest Wiesław Kazanecki (1939-1989) – poeta, prozaik i publicysta, który urodził się w Białymstoku.

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. Od kilku lat wręczana jest w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę twórców związanych ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub książki mające związek z miastem i regionem oraz za najlepszy poetycki debiut roku.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymało dwóch twórców: Marcin Mokry za najlepszą książkę, tom poetycki „Żywe linie nowe usta”, i Anouk Herman za debiut poetycki „Right into pod tramwaj”.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, termin zgłaszania książek do nagrody za 2023 rok upływa 31 stycznia 2024 roku. „Nagroda Literacka przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody Literackiej, także w formie elektronicznej (e-booka), w języku polskim. Nie uwzględnia się maszynopisów książek” – przypomniano.

Nagroda im. Kazaneckiego za najlepszą książkę wybierana jest spośród wszystkich gatunków literackich. Przyznawana jest pisarzom, którzy w Białymstoku lub regionie się urodzili lub mieszkają, których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania, publikacje naukowe oraz albumowe.

Z kolei nagroda za poetycki debiut roku przyznawana jest autorom z całego kraju. Mianem debiutu miasto określa pierwszy wydany tom danego autora.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki urodził się i swoje życie związał z Białymstokiem. Debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. „Kamień na kamieniu” ukazał się w 1964 roku. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele” oraz „Wiersze ostatnie”.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się