Czeski resort kultury i samorząd regionalny chcą stworzyć muzeum Hrabala

Czeski resort kultury i samorząd regionalny chcą stworzyć muzeum Hrabala

Czeski resort kultury i samorząd regionalny chcą stworzyć muzeum Hrabala

Udostępnij

Czeskie ministerstwo kultury i samorząd Środkowych Czech podpisały w środę memorandum w sprawie stworzenia w dawnym domku letniskowym Bohumila Hrabala w Kersku muzeum pisarza. Chata Hrabala może zostać odkupiona od właściciela w listopadzie.

ie wiadomo jednak czy dojdzie do zakupu domu, gdyż z uwagi na wysoką cenę wątpliwości wyraził samorząd kraju środkowoczeskiego.

Radni nie są zgodni czy inwestować w nieruchomość i przyszłe muzeum pisarza, czy np. w naprawę dróg. Zwolennikiem kupna dawnego domu Hrabala jest minister kultury Lubomir Zaoralek. Szef resortu uważa, że niewielu jest czeskich pisarzy rozpoznawalnych na świecie i o których można dowiedzieć się więcej w miejscach z nimi związanych.

Chata, czyli domek letniskowy Hrabala w Kersku, pojawiła się latem w ofercie pośrednika handlu nieruchomościami. Ma 79 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i stoi na działce liczącej około 3,5 tys. metrów kwadratowych. Została wyceniona na prawie 470 tys. euro. W ogłoszeniu nie było informacji, że dom należał niegdyś do jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku.

Hrabal kupił chatę w 1965 roku i tam właśnie opisywał okolicę i jej mieszkańców. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały koty, które upodobały sobie domek i działkę pisarza.

Sąsiedzi Hrabala z Kerska są bohaterami m.in. „Święta Przebiśniegu”. Bohaterów sportretował w filmie pod tym samym tytułem Jirzi Menzel, a niektórzy z nich grali w tym filmie.

Hrabal zmarł w 1997 roku po wypadnięciu z okna w jednym ze szpitali w Pradze. Został pochowany w Hradisztku, w pobliżu Kerska, a na grobie znajdują się figurki kotów. Nie miał dzieci i bliższej rodziny; dom zapisał w spadku sąsiadom.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się