Minirecenzje Leszka Budrewicza

Minirecenzje Leszka Budrewicza

Minirecenzje Leszka Budrewicza

Udostępnij

Portal Księgarski www.ksiazka.net.pl prezentuje minirecenzje pióra znanego dziennikarza, poety, redaktora Leszka Budrewicza. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej; jest także niezależnym dziennikarzem, pisuje m.in. do "Odry", uczestniczy też w audycjach lokalnego radia.

Jak mózg zastąpić wodą

Spokojnie i rzeczowo napisana książka Gregora Ziemera jest przerażająca. Stopień zindokrtynowania sportretowany na żywo przez amerykańskiego nauczciela kilka lat po dojściu Hitlera do władzy odezwładnia. 
Nie ma tu śladu po sytuacji, kiedy jeszcze w listopadzie 1932 NSDAP straciło 2 miliony wyborców, bojowa organizacja republikańska, stworzona przez socjaldemokratów, miała cztery razy tyle członków, co SA, a w głosowaniu w Reichstagu, kiedy Hitler byl już kanclerzem, ponad 90 posłów SPD jeszcze głosowało przeciw Hitlerowi. 
Jesteśmy w kraju rządzącym się zasadami, których wcielenie w  Związku Sowieckiem zajęło 20 lat.
Terror plus indoktrynacja, plus ograniczony socjal, uczyniły z młodzieży, nauczycieli i wszystkich gromadę robotów o świadomości jak dziś w komunistycznej Korei. Ciarki przez plecy.

Gregor Ziemer - Jak wychować nazistę. Krakow 2021.



Orwell raz jeszcze

Jeden z ciekawszych amerykańskich prozaików, George Sanders, kolejnym, który trenuje naszą wyobraźnię na polu, na którym zakwitli poprzednio Orwell, Philip Dick i Zamiatin.
Nie ma jeszcze całkiem takiego gatunku jak thriller społeczny, ale swoimi opowiadaniami Saunders chętnie takie pojęcie podpowiada.
Bo co powiecie na taki świat, w którym ludzie są odwiedzani i oglądani w ZOO?
Życie zwykłych Amerykanów staje się niezwykłe w sposób, którego nie przewidzieli w najgorszych snach. Do tego na dokładkę umiejętności zamknięcia pełnych historii w krótkiej prozie, bardziej przypominającej nieużywany już dziś właściwie przez autorów/autorki nowele. 
Niby nibyland, ale też chwilami ciarki, mimo formy nieco groteskowej.

George Saunders - Sielanki. Kraków 2021.



Wiersze w klimacie Herberta i Baldwina

Autor ma już, jak order, polską nagrodę Herberta, kto by się spodziewał, że Afroamerykanin Yusef Komunyakaa nie tylko był reporterem w czasie wojny w Wietnamie, ale rozumie czym są Panorama Racławicka i kim byl Hasior. 
To klimatyczne wiersze, trochę w tonie Whitmana, trochę w rytmie bluesa, o miłości o walce i o krajobrazie naraz. Ze znakiem firmowym, znakiem & zamiast i - and.
Ze zdjęcia patrzy na nas twarz człowieka przypominającego James Baldwina, ktory porusza się szlakiem emocjonalnych, prawie epickich poetyckich streszczeń wydarzeń, ze stoickich konstacji "Ktoś bije więźnia/ Ktoś liczy rude liście". '
Nigdy nie wiem, czemu jedni piszą o tym co widzieli i przeżyli, a Jerome Salinger, ktory przeszedł jako żołnierz cały amerykański szlak bojowy od Normadii do Niemiec w latach 1944-45, nigdy nie napisał o tym ani słowa. Komunyakaa zaś zamienia wszystko w poezję. Czarna z ducha, nasza z użycia.

Yusef Komunyakaa  - Niebieska godzina, Krakow 2021.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się