4.  Festiwal Książki Opole

4. Festiwal Książki Opole

Czwarta edycja Festiwalu Książki Opole

Udostępnij

W dniach 7–9 czerwca na Placu Wolności odbędzie się czwarty Festiwal Książki Opole. Gościć na nim będzie kilkudziesięcioro autorów, muzyków i artystów. W Miasteczku Literackim swoją ofertę wydawniczą przedstawi osiemdziesiąt wydawnictw. Impreza to w tym roku nie tylko targi książki, spotkania autorskie i koncerty, ale – po raz pierwszy – także slam poetycki. 

W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata, począwszy od literatury dziecięcej, przez reportaż, kryminały, po literaturę obyczajową – zapowiadają organizatorzy – Fundacja Fabryka Inspiracji PL i drukarnia Opolgraf. W targach książki bierze udział prawie osiemdziesiąt wydawnictw m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Foksal, Czarne, Media Rodzina, Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wiele innych. W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci. Przygotowane będą również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

W piątek na scenie plenerowej gościć będą Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch i Nadia Szagdaj. Odbędą się dyskusje dotyczące booktuberów oraz mediów społecznościowych. Piątkowe zajęcia będą skierowane również do dzieci, zaplanowano m.in. bajkowe spotkanie z Iloną Chylewską czy spotkanie z Martą Guzowską. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z przedszkolakami dotyczące „Kolorowanki Portretu Miasta Opola”, a także warsztaty z Wydawnictwem Poławiacze Pereł i z Wydawnictwem Alegoria.

W sobotę na scenie plenerowej gościć będą Beata Pawlikowska, Agnieszka Maciąg, ks. Adam Boniecki, Karol Bielecki, Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz, Blanka Lipińska, Wojciech Kuczok oraz Eustachy Rylski. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem, Magdaleną Grzebałkowską w muzycznym akompaniamencie Leszka Kułakowskiego.

W Miejskiej Bibliotece odbędzie się warsztat kreatywny Loesje oraz spotkania w ramach opolskiej sceny literackiej z Agnieszką Wójtowicz, Agatą Suchocką, Stanisławem Sławomirem Nicieją oraz Maciejem Siembiedą. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się z kolei spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską. W sobotę i niedzielę zaplanowano festiwalowy after w Probierni Matecznik.

Szczegółowy program godzinowy dostępny jest na stronie www.festiwalksiazki.pl.

Festiwal Książki Opole to jedyny w Polsce festiwal literacki, który promuje czytelnictwo poprzez muzykę. W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które zwieńczą każdy festiwalowy dzień. W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. Koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca, będzie miał miejsce koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Natomiast w niedzielę odbędzie się koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej  kompozytorki.

W ramach Festiwalu Książki odbędą się liczne warsztaty zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci i młodzieży. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach w kryminalnym klimacie prowadzonych przez Joannę Opiat-Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Po warsztatach kryminalnych będzie można wziąć udział w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę odbędą się warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które zamieszczane są na drukach, będą tworzone podczas Festiwalu Książki, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami oraz wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się