Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent na Warszawskich Targach Książki

Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent na Warszawskich Targach Książki

Czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa? Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent na Warszawskich Targach Książki

Udostępnij

Już 23 maja w czwartek o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki zespół badawczy z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentuje efekty wspólnej pracy technologicznego start-upu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas prelekcji zostanie ujawniony tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

– Zadaliśmy sobie pytanie, jak sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe wykorzystać do lepszej rekomendacji książek – tłumaczy doktor Krzysztof Sopyła ze spółki Literacka, specjalista uczenia maszynowego. – Odpowiedzią jest system, który tworzymy. Podczas prelekcji opowiem o tym, jakie algorytmy stosujemy i na czym tak naprawdę polega praca wirtualnego księgarza, który „czyta” książki i stara się wychwycić wydźwięk danego tytułu, czyli próbuje określić cechy książki na bazie samego tekstu. Podczas prelekcji powiemy również o naszych dotychczasowych eksperymentach i kolejnych pomysłach na rozwój start-upu.

Oprócz doktora Krzysztofa Sopyły prelegentami będą dyrektor wydawnictwa UKSW dr Elżbieta Sobczak, specjalista ds. programowych w Instytucie Książki Dariusz Kawa i Urszula Witkowska ze spółki Literacka, praktyk handlu książką i marketingu.

Czy dzięki automatycznemu recenzentowi wzrośnie czytelnictwo?

– To pytanie pozostaje otwarte, nie ulega jednak wątpliwości, że może stać się on kolejnym narzędziem służącym realizacji tego szlachetnego celu – mówi Dariusz Kawa z Instytutu Książki.

Dariusz Kawa jest także opiekunem programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od kilkunastu lat jest rozwijany przez IK we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. – Z zaciekawieniem przyjąłem propozycję konkursu dla klubowiczów dotyczącego systemu zaawansowanych rekomendacji książkowych, jaka padła ze strony inicjatorów projektu badawczego – stwierdza Dariusz Kawa.

Konkurs „Książkowy Guru”, w którym zadaniem klubowiczów było ocenianie książek na podstawie pewnych cech fabuły, miał na celu powiększenie bazy danych.

– Cieszę się, że w ten sposób rosnąca społeczność Dyskusyjnych Klubów Książki włączyła się w prace nad projektem, który może w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować strony internetowe bibliotek i księgarni, a nawet wpłynąć na sposób funkcjonowania internetowych wyszukiwarek – zaznacza Dariusz Kawa.

Więcej o wirtualnym księgarzu będzie można dowiedzieć się w czwartek 23 maja o godzinie 13.00 w sali Barcelona na Stadionie Narodowym.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się