Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 18-19 maja, Galeria Arsenał
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Afrykańskie przysłowie mówi: „Żeby wychować jedno dziecko, potrzebna jest cała wioska”. Parafrazując je, można zapytać: ile osób czytających w otoczeniu dziecka potrzeba, by wychować zapalonego czytelnika? Czy zatrważająco niskie wskaźniki poziomu czytelnictwa w Polsce kiedykolwiek wzrosną, jeśli w polskich domach nie odrodzą się rytuały wspólnego czytania? Czy w czasach kryzysu relacji międzypokoleniowych dobra książka nie wydaje się doskonałym polem porozumienia i budowania bliskości ludzi w różnym wieku? Czy literatura dla dzieci może ocalić świat naszych przodków i ich tradycje od zapomnienia? Na te i parę innych pytań postaramy się odpowiedzieć w ramach V edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci.
Przekazywanie tradycji, korzenie, z których wszyscy wyrastamy, oraz relacji międzypokoleniowe to tematy przewodnie tegorocznego Festiwalu. Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się przez naśladownictwo i uczestnictwo, chcemy więc lansować modę na wspólne rodzinne czytanie i przypomnieć o wypartych przez media elektroniczne czytelniczych zwyczajach: wypadach do biblioteki i na kiermasze książek czy wertowaniu rodzinnych „białych kruków” – przyżółkłych tomów odziedziczonych po przodkach.
Chcemy pokazać, że książki można czytać całą rodziną, i to wrażeniowo, angażując wszystkie zmysły (warsztaty z Małgorzatą Swędrowską). Książka jako przepis na aktywność społeczną? Oczywiście! Artystka aktywistka Cecylia Malik pokaże, dlaczego warto całą rodziną dbać o drzewa. Familijne anegdoty staną się inspiracją do międzypokoleniowego muralu, który powstanie pod kierunkiem artystki wizualnej Małgorzaty Dmitruk. Do tego proponujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 14 lat m.in. z Joanną Concejo, Tomaszem Samojlikiem, Katarzyną Bogucką, kiermasz pięknych i mądrych książek, zajęcia tkackie i pokoje kreatywnej zabawy. Małe i duże mole książkowe – nie możemy się na Was doczekać!
***
koncepcja i organizacja Festiwalu: Magdalena Wieremiejuk, Małgorzata Kowalczuk
identyfikacja wizualna: Robert Czajka
film promocyjny: Agnieszka Waszczeniuk
aranżacja przestrzeni: Martyna Štěpán-Dworakowska
***
PROGRAM FESTIWALU
SOBOTA-NIEDZIELA, 18-19 maja, godz. 10-18
Kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci
W kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu, będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.
Lista wystawców:
ALBUS Wydawnictwo / Tu się czyta
Wydawnictwo Alegoria
Babaryba
BUKA radość słuchania / Tu się czyta
Wydawnictwo druganoga
Wydawnictwo Dwie Siostry
Fantastyczne Światy
Tania Książka Białystok
Media Rodzina
MULTICO Oficyna Wydawnicza
Usborne - angielskie książki dla dzieci
Poławiacze Pereł
Wydawnictwo Tako
Wydawnictwo Tatarak
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo WYtwórnia
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Znak
Kultura Gniewu
Centrala
Wydawnictwo CzyTam
Wydawnictwo Format
Mamania / Mozaika
Wydawnictwo Biała Wieża
Wydawnictwo Hokus-Pokus
Wydawnictwo Łajka
Wydawnictwo Wolno
Wydawnictwo Literówka
Wydawnictwo Tadam
Wydawnictwo Kinderkulka
Wydawnictwo Bis
Zakładnik (przestrzeń do tworzenia zakładek do książek)
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu będzie na Was czekać z zabytkową prasą drukarską, nowymi wzorami nadruków, stosem zakładek i mnóstwem drukarskiej zabawy w starym stylu!
Tkanie. Spotkanie zaprosi Was w świat tkaniny artystycznej. Dzięki specjalnym, niewielkim ramkom tkackim będziecie mogli wytkać własne kolorowe zakładki. To świetna i twórcza zabawa dla małych rączek, która uczy skupienia i łączenia kolorów.
Nie ściemniaj! (pokój UV)
Przestrzeń pomalowana na czarno, którą z czasem ożywią autorskie kompozycje dzieci przygotowane z pasków taśmy fluorescencyjnej.
Co ty pleciesz?!
Samoobsługowa przestrzeń tkacka, w której razem stworzymy okazałą festiwalową tkaninę.
Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci
Przed lub po wizycie na Festiwalu zapraszamy do obejrzenia świetnej wystawy dla dzieci i rodzin.
27.04.2019 - 20.06.2019, godz. 10-18
Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Leszek Lewandowski, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik
Kuratorka: Ewa Solarz
Współpraca ze strony Galerii: Małgorzata Kowalczuk
Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.
TERMINARZ WARSZTATÓW (Chcesz się zapisać? Przeczytaj koniecznie informacje pod terminarzem!)
SOBOTA 18 maja 2019, godz. 10-18
WY-twórnia (duża przestrzeń warsztatowa)
BRAK MIEJSC! Godz. 10-12 / Warsztaty Rodzinne z Małgorzatą Dmitruk ZSIUL/STĄD dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami
Rysowanie/malowanie muralu (3,6 x 13 m ) wewnątrz przestrzeni warsztatowej/wystawienniczej.
Opowieści rodziców, babci, dziadka, ciotek, sąsiadów i zwyczajnych ludzi. Historie zasłyszane/zobaczone/przeczytane. Sceny z różnych kultur, tradycji i wyznań. Międzypokoleniowe. Z przeszłości i teraźniejszości. ZSIUL/STĄD.
Małgorzata Dmitruk, urodziła się 1974 roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową, projektowaniem ubioru, ilustracją. W 1993 roku rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. Od 1995 roku pracuje w eksperymentalnej pracowni prowadzonej w tym mieście przez Dmitrija Vasileviča Malatkova. W latach 1995-1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 roku w pracowni prof. Władysława Winieckiego, aneks malarski zrealizowała w pracowni prof. Adama Styki. Małgorzata Dmitruk, dr hab., prof.ASP, od 2014 r. prowadzi Pracownię Druku Wypukłego i Wklęsłego na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP.
Twórczość Małgorzaty Dmitruk wyrasta z silnego zakorzenienia w lokalnej kulturze i obyczaju rodzinnego Podlasia, Białostocczyzny, pogranicza polsko-białoruskiego. Z rodzimości i rodzinności. Dotyczy to zarówno wątków tematycznych jej prac, jak i ich formy. Ale odnosi się także do celu powstania niektórych z nich, wszak w wiejskiej i małomiasteczkowej kulturze Podlasia nic nie powinno się marnować.
BRAK MIEJSC! Godz. 12-14 / Warsztaty Rodzinne „Moda na Drzewa” z Cecylią Malik dla rodzin z min. dwójką dzieci w różnym wieku wraz z rodzicami
Podczas warsztatów artystka opowie dzieciom o swojej ulubionej książce, którą jest Baron Drzewołaz Italo Calvino i jak zafascynowana postacią z książki zrobiła swój projekt „365 Drzew”. Pokaże dzieciom również niektóre slajdy z akcji chodzenia po drzewach, która będzie zarazem zgadywanką i ćwiczeniem na rozpoznawanie gatunków drzew. W czasie warsztatów dzieci dostaną płócienne torby, które ozdobią liśćmi. Będziemy wykorzystywać technikę szablonu do zrobienia liściastych ornamentów na torbach.
Dla młodszych uczestników artystka przygotuje na wielkim formacie kontury ogromnego drzewa. Dzieci narysują na tym drzewie swoje wymarzone przygody. Podczas rysowania wielkiego obrazu artystka będzie czytać dzieciom swoją książkę "Drzewołazki".
Cecylia Malik, ur. 1975 w Krakowie. Absolwentka malarstwa na ASP w Krakowie oraz podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodnej Masy Krytycznej”. Inicjatorka akcji społeczno artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siotry Rzeki” razem z Koalicją Ratujmy Rzeki przeciw budowie zapory w Siarzewie „ Chciwość Miasta” - w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Otrzymała tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za rok 2017 oraz tytuł Krakowianki Roku za 2018.
Godz. 14-16 / Warsztaty architektoniczno-projektowe z projektantami wystawy „Wszystko widzę jako sztukę” – Ewą Bochen-Jelską i Maciejem Jelskim dla młodzieży w wieku 11-14 lat
Czy trudno jest zrobić wystawę sztuki współczesnej? Jakie są najnowsze trendy wystawiennicze? Jak sprawić, by widz czuł się dobrze w przestrzeni wystawy? I wreszcie, co to jest white cube? Na te i inne pytania odpowie duet prowadzący warsztaty i wraz z uczestnikami warsztatów stworzy model idealnej wystawy sztuki współczesnej.
Kosmos Project jest studiem projektowym tworzonym przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Warszawskiej ASP i Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywali w renomowanych mediolańskich biurach Alessandro Mendiniego i Denisa Santachiary. Maciej jest wykładowcą Warszawskiej ASP. W pracy grupy bardzo ważne jest konceptualne podejście do projektowania oraz przełamywanie stereotypowego myślenia o obiekcie. Inspiracją jest współczesna cywilizacja i kierunki jej rozwoju, oraz dzika natura jako źródło harmonii i relikt dawnych czasów. Projektanci maja na koncie szereg projektów zarówno komercyjnych jak i artystycznych, miedzy innymi współpracę z Vitra i Paul Smith. Prace studia pokazywane były na wystawach w Londynie, Mediolanie i Sztokholmie, Tokio oraz Nowym Jorku. W portfolio grupy znajdują się także doceniane projekty wystaw m.in. „Wszystko widzę jako sztukę” w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Festiwal Apostrof Empik, „Bunt Materii” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a także wyróżnione Sybillą 2018 „Miasto i Las” w Muzeum w Stalowej Woli.
Godz. 16-18 / Integracyjne warsztaty plastyczne "Bukiet nas(z)" dla rodzin z dziećmi niepełno- oraz pełnosprawnymi z Dominiką Czerniak-Chojnacką, ilustratorką książki "Kto ukradł jutro?"
Każdy jest wyjątkowy i piękny, niczym kwiat, a razem - w naszej rodzinie - tworzymy niesamowity bukiet. Warsztaty plastyczne florystyczne pozwolą każdej rodzinie na stworzenie własnego, niepowtarzalnego bukietu kwiatów, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce.
Olga Ptak, autorka tekstu o książce "Kto ukradł jutro": Dlaczego napisałam tę książkę? Bo byłam zrozpaczona i wściekła kiedy wszystko w moim życiu przestało być „jak z obrazka”. Czułam się bezradna, zagrożona, zła na cały świat. Z uporem zaczęłam szukać odpowiedzi na pytanie DLACZEGO mnie to spotkało? A ponieważ poszukiwania nie dawały satysfakcjonujących rezultatów, przystąpiłam do opisywania świata, który uwierał i tkwił boleśnie we mnie, i tego na zewnątrz, który ranił i stawiał przeszkody nie do pokonania. Obu tych światów nie akceptowałam i oba powodowały mój gniew. Książka to wyraz mojego gniewu.
Pierwsza część to zapis emocji, z jakimi przyszło mi się zmierzyć i pogodzić oraz opis trudnych sytuacji, w których się znalazłam jako mama niepełnosprawnego dziecka. To rodzaj dziennika, który pozwolił mi na nazywanie tego, co wdawało się nie mieć nazwy i pomógł w porządkowaniu rozbitego w drobny mak świata. Pisanie pomogło, okazało się autoterapią. Mam nadzieję, że mój dziennik, który znalazł wydawcę, pomoże wszystkim tym, którzy zmagają się z podobnymi problemami.
Druga część książki nierozerwalnie związana z pierwszą, to podróż do świata dziecka: dziwnego, niezrozumiałego, w którym nic do siebie nie pasuje, wszystko poukładane jest inaczej. Świat mojego syna, to również mój świat i każde moje odkrycie pozwala mi lepiej się w nim poruszać i więcej zrozumieć. Choć nasze mikroświaty nakładają się na siebie i wzajemnie uzupełniają, pozostaną jednak na zawsze „nie odkryte”. Mózg Leona przetwarza wszystko inaczej, nielogicznie i nieprzewidywalnie. Mam jednak nadzieję, że moja książka, która powstała dzięki wspaniałym terapeutom, wsparciu przyjaciół i pracy, jaką wykonałam, pomoże wam zrozumieć i scalić to, co wydaje się niemożliwe.
Dominika Czerniak-Chojnacka – ur. 1990, graficzka, ilustratorka, plakacistka; asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktor sztuk pięknych (UMK 2018), magister sztuk pięknych (UAP 2014) i etnologii i antropologii kulturowej (UMK 2016). Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu promującego niewydane książki autorskie „Regał – spotkania z książką autorską”. Pisze wiersze i krótkie teksty, ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Prowadzi warsztaty plastyczne z mniejszymi i większymi dziećmi w całej Polsce. Współpracuje z licznymi wydawnictwami (m. in. wydawnictwo Albus, Wydawnictwo Dwie Siostry, Babaryba, Egmont, Yoon's publishing office). Ma na swoim koncie ilustracje dla magazynów (m. in. Przekrój, KUKBUK, Twoje Dziecko). Projektuje rozbudowane identyfikacje wizualne, plakaty i materiały promocyjne dla licznych ośrodków związanych z kulturą i sztuką (m. in. Muzeum Regionalne w Słupcy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, CK ZAMEK w Poznaniu, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna w Warszawie)
WY-twórnia na piętrze
BRAK MIEJSC! Godz. 10-12 / Warsztaty „Brykam, skaczę i pożeram książki w całości” z Małgorzatą Swędrowską dla dzieci do 3 lat z opiekunami
Zabawy z rymami, rytmem i piosenką na kanwie książek z wyd. Muchomor: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Gdzieżeś ty bywał czarny baranie” i „My jesteśmy krasnoludki”
Małgorzata Swędrowska: od 19 lat nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórca koncepcji czytania wrażeniowego, animator warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.
BRAK MIEJSC! Godz. 12-14 / Warsztaty Międzypokoleniowe z Martą Kopyt „Pocztówka z dawnego świata” dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami (najlepiej babciami i dziadkami)
Na wzór wydanych niedawno przez Dom Spotkań z Historią „Legend wiślanych” zawierających humorystyczne pocztówki-kolaże wykonane przez Martę Kopyt i wykorzystujące zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, artystka zaproponuje wykonanie serii familijnych pocztówek przy wykorzystaniu rodzinnych archiwów uczestników oraz zbiorów Augustisa - międzywojennego białostockiego fotografa, którego negatywny zostały cudem odnalezione i są od kilku lat pieczołowicie przywracane pamięci białostoczan przez fotografa Grzegorza Dąbrowskiego.
Marta Kopyt - ilustratorka i matematyczka, ukończyła matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymała wyróżnienia w konkursie ,,Jasnowidzę" oraz w międzynarodowym konkursie dla ilustratorów Golden Pinwheel Young Illustrators Competition na Targach książki dziecięcej w Szanghaju w 2015. "Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny" jest jej pierwszą książką.
Wydarzenia towarzyszące na Placu czerwonym (taras przed budynkiem elektrowni)
BRAK MIEJSC! Godz. 11:30-12:15 / Sprawdź, czy jesteś przedsiębiorczy/przedsiębiorcza! – warsztaty z Dominiką Żukowską dla dzieci 8+ na podstawie książki Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik „Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń”
Masz przedsiębiorczą naturę? Palisz się do działania? Te warsztaty są dla Ciebie! Wiesz już, że chcesz założyć swój pierwsze biznes, ale… pytania zaczynają się mnożyć. Jak zacząć? Skąd pieniądze na start? Gdzie i pod jakim szyldem? Kogo zatrudnić? Jak ustalić cenę? Co to jest mikro i makrootoczenie przedsiębiorstwa? Czy warto myśleć tylko o sobie, czyli CSR? Mnóstwo pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w książce i podczas warsztatów.
Godz. 13 / Spotkanie dla osób dorosłych z Małgorzatą Swędrowską o zachwycających lekturach dla dzieci oraz o czytaniu wrażeniowym
Jak w książce pokazać sztukę? Czy książka dla dzieci sama w sobie może być sztuką? Czy należy posiadać papiery artysty, żeby czytać książki artystyczne? Pedagożka z wieloletnim stażem i specjalistka od czytania wrażeniowego – Małgorzata Swędrowska przedstawi małym i dużym uczestnikom spotkania swoje ulubione książki artystyczne oraz przekaże sprawdzone sposoby na rodzinne czytanie trudnych z pozoru w odbiorze książek.
Godz. 14:30-16:00 / Spotkanie z autorami książki „Braterstwo Puszczy” Marcinem Rębaczem oraz Anną Juchnowicz
NIEDZIELA 19 maja 2018, godz. 10-18
WY-twórnia (duża przestrzeń warsztatowa)
BRAK MIEJSC! Godz. 10-12 / Warsztaty "Książka, którą muszę napisać - książka, którą chcesz przeczytać" z Katarzyną Bogucką dla dzieci w wieku 3-6 lat
Warsztaty projektowania okładek nieistniejących książek - potencjalnych bestsellerów wśród najmłodszych czytelników
Katarzyna Bogucka: wszechstronna ilustratorka. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. Twój Styl, Wysokie Obcasy), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty, które można zobaczyć m.in. na nioska.com
BRAK MIEJSC! Godz. 12-14 / Warsztaty z Tomkiem Samojlikiem „Kochajmy Mateczkę Ziemię” dla dzieci w wieku 7-10 lat
Tomasz Samojlik stworzy z dziećmi mural w przestrzeni Festiwalu. Warsztaty będą oscylowały wokół niewydanego komiksu autorstwa Tomasza Samojlika pt. „Na ratunek Mateczce Ziemi”
Tomasz Samojlik - pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży zajmujący się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, a zarazem popularyzator nauki i autor kilku książek i komiksów dla dzieci i młodzieży, m.in. "Ryjówki przeznaczenia", „Żubra Pompika”.
BRAK MIEJSC! Godz. 14-16 / Rodzinne warsztaty ilustratorskie "Moje miejsce do czekania" wokół książki "Zgubiona dusza" z Joanną Concejo dla dzieci w wieku 5+ z rodzinami
Inspirując się książką "Zgubiona dusza" będziemy wspólnie rysować nasze miejsce do czekania.
Co byśmy chcieli mieć w miejscu, w którym przyszło by nam czekać na coś bardzo długo?
Jakie meble, obrazy, sprzęty, jakie jedzenie, rośliny, może zwierzęta?
Jak ma wyglądać to miejsce, jakie chcielibyśmy widzieć tam kolory? Co ma wisieć na ścianach? Co chcielibyśmy widzieć przez okno?
Rysunek, w rezultacie, po złożeniu, stanie się takim "minimiejscem do czekania".
Joanna Concejo: urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Po ukończeniu koszalińskiego liceum plastycznego rozpoczyna naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydziale Grafiki. Po pierwszym roku wyjeżdża na dwa lata do Francji, potem wraca do Polski aby skończyć studia i w 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiada na stałe we Francji, gdzie stara się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki. Zaczyna być zauważana dzięki instalacjom w 2002, kiedy to zostaje zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazuje swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (Francja). Następne lata dają jej jeszcze kilka możliwości wystaw (galeria Plattform w Berlinie, galeria Public w Paryżu), ale powoli, czy to z woli losu, czy przez własne niezdecydowanie, jej zapał gaśnie, nadgryziony prozą życia. Przez parę lat jedynie trochę rysuje.
W 2004 roku wysyła swoje rysunki na Bologna Children’s Book Fair i zostaje zakwalifikowana na wystawę ilustratorów; to początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej. Od tej pory uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych (The Emperors New Illustration/ Bolonia, Figures Futures / Montreuil – Francja, Blue Book / Iran, Le imagini della fantasia/ Sarmede – Włochy). Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika), ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata we Włoszech oraz z magazynem Influencia. Książki z jej ilustracjami ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce.
Godz. 16-18 / Warsztaty „Sztuka mitu, mit sztuki” z Katarzyną Witt wokół serii mitologicznej audiobooków wydawnictwa Buka w wieku 11-14 lat
Mitologia to niewyczerpalne źródło inspiracji dla artystów. W przeszłości stale gościła na płótnach wielkich malarzy. A jak mogłoby to wyglądać współcześnie? Sztuka dzisiaj to nie tylko kunszt wybitnych jednostek, ale także użytkowe projektowanie graficzne. Na zajęciach wykorzystamy mitycznych bohaterów i ich przygody do twórczego projektowania znaków. Czy mit mógłby mieć swoje logo? A może dałoby się przedstawić go za pomocą piktogramów? Będziemy poszukiwać metod i rozwiązań po to, by oddać wizualnie to, co w danej historii jest najistotniejsze.
Katarzyna Witt - historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury. Absolwentka studiów podyplomowych "Literatura dziecięca i młodzieżowe wobec wyzwań nowoczesności" na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się głównie edukacją artystyczną i edukacją z zakresu kultury wizualnej. Od kilku lat związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia i warsztaty dla dzieci. Pasjonatka literatury dziecięcej.WY-twórnia na piętrze
WY-twórnia na piętrze
BRAK MIEJSC! Godz. 10-12 / “Warsztaty z majenia chaty” wokół książki "Etnogadki” z Justyną Kołodko-Bietkał i Izabelą Liżewską dla dzieci 4+ z opiekunami. Zapraszamy z babcią, dziadkiem lub rodzicem
Maj to piękny miesiąc, najpiękniejszy miesiąc w roku. Wokół nas natura bujnie się rozrasta. Wtedy wszyscy czujemy się lepiej, mamy więcej energii. Nic w tym dziwnego, bo zieleń to symbol życia. Przebywanie wśród zieleni daje poczucie równowagi, harmonii. Dawniej kontakt człowieka z naturą był bardziej bezpośredni, wystarczyło wyjść z chałupy. Dlatego, aby cieszyć się naturą, w maju w starej elektrowni przypomnimy dawny obrzęd majenia domów. Domy majono, czyli przystrajano roślinnością, aby odpędzić leśne licho, które, jak wierzono, może krowę z mleka okraść i kurom zakazać nieść jajka. Udamy się na poszukiwanie tataraku i umaimy naszą chatę tym, czym znajdziemy. Elektrownię umaimy, licho prędko przegonimy.
Justyna Kołodko-Bietkał, z wykształcenia kulturoznawca i socjolog, w Galerii Arsenał pracuje od 2010 roku, gdzie współtworzy program edukacyjny „Plac Zabaw Arsenał”. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2011 roku zaangażowana w udostępnianie kultury i sztuki dla osób niepełnosprawnych. Mama małego Franka i mniejszego Błażeja.
Izabela Liżewska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, wideo, fotografią i tkaniną artystyczną. Tworzy instalacje, obiekty i animacje. Jest organizatorką wielu wystaw i projektów artystycznych. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Stypendystka Marszałka Województwa Małopolskiego Sapere Auso 2015/2016. W Galerii Arsenał pracuje od września 2015 r. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2015 roku zaangażowana w udostępnianie kultury i sztuki dla osób niepełnosprawnych.
BRAK MIEJSC! Godz. 12-14 / Warsztaty w języku angielskim “Brown bear, brown bear, what do you see?" na podstawie książki Erica Carle’a z Basią Bednarczyk dla dzieci 3+
Na warsztatach pomożemy niedźwiedziowi odkrywać zwierzęta i ich kolory, które nie będą takie oczywiste. Sami pobawimy się kolorami i stworzymy też własne ciekawe zwierzątko, które zabierzemy do domu.
Barbara Bednarczyk nauczycielka języka angielskiego. Jest wielka fanką serii książeczek Mr Men i Little Miss oraz własnoręcznie robionych pomocy dydaktycznych, które pokazuje na swoim blogu bbsplayground.com. Ponadto prowadzi autorskie warsztaty anglojęzyczne dla dzieci w Białymstoku.
Godz. 14-16 / Warsztaty w języku angielskim "Monkey and Me" na podstawie książki Emily Gravett z Basią Bednarczyk dla dzieci 5+
Na warsztatach wybierzemy się do niezwykłego zoo. Dowiemy się, jakie zwierzęta możemy tam spotkać. Z niektórymi może będziemy się mogli zapoznać, szczególnie z taką bardzo przyjazną małpą. Zagramy w małpie gry, powygłupiamy się nieco a na koniec może udomowimy jakiegoś goryla czy szympansa.
Wydarzenia towarzyszące na Placu czerwonym (taras przed budynkiem elektrowni)
Godz. 12 / Czytanie międzypokoleniowe
Godz. 14-16 / Warsztaty z Katarzyną Witt wokół „Książki otwartej na świat” (Wydawca i partner warsztatów: Muzeum Emigracji w Gdyni) dla dzieci w wieku 6-12 lat
Każda książka jest osobnym światem. Nie ma jednak książki, która opowie o naszym świecie wszystko. Na warsztatach z tworzenia książek poważnie zastanowimy się nad ich zawartością. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie co tak naprawdę znaczy, że książka otwarta jest na świat, a dzieci zdecydują co powinno się w niej znaleźć...
UWAGA! Na wszystkie warsztaty oraz spotkania obowiązują zapisy! Zgłoszenia przyjmujemy na adres: warsztatyfestiwalowe@gmail.com od wtorku, 7 maja od godziny 10:00 do wyczerpania miejsc. Prowadzimy wyłącznie zapisy indywidualnych uczestników, nie przyjmujemy grup.
Każdy uczestnik może zgłosić się maksymalnie na dwa warsztaty podczas trwania Festiwalu. Prosimy o podanie w zgłoszeniu poniższych informacji:
Tytuł warsztatów
Imię, nazwisko i wiek dziecka
Numer kontaktowy do opiekuna
Tylko pełne zgłoszenia będą brane pod uwagę!
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii
Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
Kliknij i przeczytaj ogólny regulamin uczestnictwa w warsztatach w Galerii Arsenał