Czytaj PL bije kolejny rekord popularności

Czytaj PL bije kolejny rekord popularności

Czytaj PL bije kolejny rekord popularności

Udostępnij

Czytaj PL, największa w Polsce tego typu akcja promująca czytelnictwo, jest już na półmetku i bije kolejny rekord popularności. Do końca listopada czytelnicy mają możliwość nieodpłatnego czytania i słuchania bestsellerowych ebooków i audiobooków. Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Książki jest jej partnerem strategicznym.

Czytaj PL to darmowa wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku, dzięki aplikacji Woblink, fani literatury mają możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków i takie, które podbiły serca czytelników.

Do 14 listopada do obu wirtualnych bibliotek w ramach akcji Czytaj PL łącznie przystąpiono już ponad 35 tys. razy! Oznacza to, że na półmetku wydarzenia ilość uczestników jest niemal tak duża jak w trakcie całej ubiegłorocznej edycji. Publikacje pobrano już prawie 60 tys. razy! Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wydanie Czytaj PL będzie jednym z najlepszych w swojej ośmioletniej historii.

– Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowanie akcją Czytaj PL! W ramach programu Kraków Literatury UNESCO chcemy promować czytelnictwo szeroko, pokazując bogatą i zróżnicowaną ofertę dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF współorganizującego akcję Czytaj PL. – Świadomość, że po ebooki i audiobooki sięga tak wiele osób, zwłaszcza młodych, daje nam satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Razem chcemy obalać mit, że czytelnictwo jest w permanentnym kryzysie – dodaje.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. Organizatorzy akcji zachęcają do budowania czytelniczej formy.

– Tegoroczne wydanie Czytaj PL obfituje w niespodzianki. W ręce czytelników oddaliśmy o 50% więcej ebooków i audiobooków niż w poprzednich edycjach. Po raz pierwszy do akcji dodaliśmy bibliotekę z literaturą młodzieżową i warto wspomnieć, że to właśnie te książki cieszą się największą popularnością – mówi Paweł Polański z Księgarni Woblink.com, współorganizator akcji Czytaj PL.

W tym roku każdy uczestnik akcji Czytaj PL może zostać jej ambasadorem lub ambasadorką w swojej okolicy. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do czytelniczej sztafety, pobrać plakat promujący akcję i zaprezentować go w atrakcyjny sposób. Dzięki temu można włączyć się w największą w Polsce akcję promującą czytelnictwo, ale również wygrać czytniki od PocketBook, partnera Czytaj PL. Plakaty do pobrania i szczegóły konkursu dostępne są na stronie: akcja.czytajpl.pl.

- Zaangażowanie czytelników, a zwłaszcza tych młodych, do których kierujemy formułę akcji „Upoluj swoją książkę”, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Rosnąca popularność akcji jest dowodem na to, że spędzanie wolnego czasu przy książce wcale nie odchodzi do lamusa – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

- Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i komunikacji w social mediach, z których najczęściej korzysta młodzież, udało nam się efektywnie dotrzeć z akcją Czytaj PL do nowych czytelników. Nie byłoby to możliwe bez wydawców, dzięki którym proponujemy znakomite, bestsellerowe książki – dodaje.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach akcji Upoluj swoją książkę, obejmuje:

 1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
 2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 5. Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy zachęcają w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja obecna jest nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji Upoluj swoją książkę ponownie ambasadorami i ambasadorkami czytelnictwa stali się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce.

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów. Każdy uczestnik może mieć na swojej czytelniczej półce jedną książkę z biblioteki Czytaj PL i jedną z Upoluj swoją książkę, a po ich przeczytaniu wypożyczyć kolejne.

***

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partnerzy akcji: 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to m. in.: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość.

W akcję włączyły się również miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia, a także Miasta Literatury UNESCO: Dunedin, Edynburg, Heidelberg, Kuhmo, Lwów, Manchester, Nottingham, Reykjavík, Wilno.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się