czytajnazdrowie 16: inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie

czytajnazdrowie 16: inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie

czytajnazdrowie 16: inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie

Udostępnij

W cyklu #czytajnazdrowie gościmy raz jeszcze Barbarę Marię Morawiec, autorkę serwisu dla bibliotekarzy Lustro Biblioteki, która poleca wybrane inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie.

Biblioteczny e-teatr i dyżur telefoniczny

Biblioteczny e-teatr to propozycja dla całych rodzin. Z taką inicjatywą wyszła Krośnieńska Biblioteka Publiczna, która zachęca małych i większych miłośników teatru do obejrzenia spektakli stworzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy. Kurtyna idzie w górę dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki o godz. 10.

Na uwagę zasługuje również inna akcja krośnieńskiej biblioteki „Dyżur telefoniczny” kierowana do osób starszych i samotnych. Odbywa się ona pod hasłem „Porozmawiaj z bibliotekarzem… o książkach i nie tylko!”.

Pomoc mieszkańcom

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim włączyła się w akcje pomocowe dla mieszkańców miasta. Bibliotekarze dzwonili do wszystkich czytelników, którzy ukończyli 70 lat, z pytaniami o pomoc i zdrowie. Bibliotekarze biorą także regularnie udział w pakowaniu maseczek ochronnych w urzędzie miejskim wraz z innymi służbami i urzędnikami miejskimi.

– Akcja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem seniorów, wielokrotnie usłyszeliśmy jak bardzo książki i biblioteka ważne są w życiu najstarszych mieszkańców Ożarowa. A i my mieliśmy sposobność do rozmów z czytelnikami, których obecnie tak bardzo nam brakuje – podkreślają. – Zgłosiliśmy się też do udziału w akcji drukowania na drukarkach 3D przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek. Akcję tę organizuje Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., dzięki której posiadamy dwie pracownie komputerowe LCK, w których wyposażeniu znajdują się dwie drukarki.

W ramach aktywności on-line bibliotekarze publikują notatki na Facebooku z poradami np. jak nagrywać podcasty, gdzie szukać lektur, zachęcają młodzież do udziału w konkursie na „Dziennik Czasu Kwarantanny”, prezentują zabawy „Ulubiona książka z dzieciństwa i jej historia” czy zgadywanki dotyczące personelu biblioteki „(Roz)poznaj nas”.

Kulisy pracy biblioteki w Piasecznie

Biblioteka Publiczna w Piasecznie zaznaczyła swoją obecność na Facebooku i YouTube. W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci zainaugurowała cykl „AudioZagadki”. W nowej on-linowej ofercie biblioteka stworzyła e-book z trzema legendami na temat Piaseczna, ponadto poleca książki o koronawirusie, organizuje wirtualne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki i rekomenduje czytanie performatywne. Uwagę przyciągają także filmy informujące o aktualnym stanie i prezentujące kulisy pracy za zamkniętymi drzwiami:

„E-bibliotekarz – nowa funkcja dla Ciebie,
nie zostawi Cię, gdy jesteś w potrzebie.
Bo to sprawa oczywista – od dawien wiadomo,
Google wcale nie był pierwszą wyszukiwarką – tylko nie mów nikomu!
I choć nie wypożyczamy wam teraz materiałów,
i nie kręcimy się zbytnio pośród regałów.
Dwoimy się i troimy, aby umilić wam czas,
mając nadzieję, że jak się to skończy, ponownie odwiedzicie nas.”

DIY, nauka gwary oraz wirtualna wystawa

W czasach społecznego dystansu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna organizuje dwa projekty „Blubry pojedynczo” oraz „Od książki do (małej) sztuki – czyli zrób to sam”. Pierwszy ma na celu naukę słów z gwary gnieźnieńskiej, drugi zaś promuje kreatywną zabawę dla duetu dziecko-dorosły dzięki prostym instruktażowym filmom. Gnieźnieńska biblioteka, która w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia, wraca do przeszłości za pomocą Facebooka, publikując kartki z bibliotecznego kalendarza. Wykorzystuje do tego aplikację internetową pozwalającą na przeniesienie tradycyjnej wystawy do wirtualnego świata. W pierwszej odsłonie przedstawiono zwiedzania ekspozycji biblioteki oraz Izby Historycznej.

***

Przedstawione pomysły można zrealizować niewielkim kosztem, a nawet bezbudżetowo. Każda bibliotekarka i każdy bibliotekarz mogą przygotować swoją odsłonę lub zaproponować własną akcję w mediach internetowych. Wystarczą dobre chęci, pomysł na realizację projektu, scenariusz działania oraz telefon lub komputer z możliwością nagrywania. Jeżeli jednak planujesz duże wydarzenie w wirtualnej przestrzeni lub cykl działań wsparciem w ich realizacji może być „Kultura w sieci”, niedawno ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego program, który pozwala bibliotekom i innym instytucjom kultury zdobyć fundusze na upowszechnianie działalności twórczej w czasie epidemii. W ramach „Kultury w sieci” można organizować m.in. warsztaty on-line, webinaria, kursy e-learningowe, wydarzenia kulturalne on-line, udostępniać zapisy wydarzeń kulturalnych, a także udostępniać i ponownie wykorzystywać cyfrowe zasoby. Nabór wniosków trwa do 20 kwietnia 2020 roku.

Czytaj na zdrowie!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się