100. rocznica odzyskania niepodległości

100. rocznica odzyskania niepodległości

Czytam sobie z kotylionem_na 100-lecie odzyskania niepodległości

Udostępnij

Seria z kotylionem to wyjątkowa, limitowana edycja programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie i propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach cyklu do księgarń trafiło dziesięć książek. Tym razem są to pozycje autorstwa osób związanych z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów i tradycyjnie wybitnych współczesnych polskich ilustratorów.

 

 

Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu ostatnich 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa. 

 

Wolność – umiejętność czytania samemu

Cykl Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Jednym z kluczy do wolności jest także możliwość czytania samemu. Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata, pasjonatów błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu oraz charakterze w cyklu ukazały się:

 

          Poziom 1

  • Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka

  • Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka

  • Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek

    Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska


    Poziom 2

    • O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak

     

    Poziom 3

    • Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska

    • Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska

    • Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka

    • Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim; Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska

    • Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek


     

    Wybitni publicyści i mistrzowie ilustracji opowiedzieli dzieciom historie z właściwą sobie wnikliwą wrażliwością społeczną i pasją komentatorów rzeczywistości. Historie, które wybrali, to opowieści o postaciach pomnikowych i bardzo znanych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, oraz mniej znanych, jak Wanda Krahelska czy Zofia Stryjeńska, a także fabularyzowane historie osób zupełnie zwyczajnych, anonimowych.

    W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości spróbowałem wyobrazić sobie, o jakiej Polsce mogli marzyć ci, którzy nie potrafili stworzyć wielkiej literatury – mówi Jarosław Górski, autor książki „Strzała dla komendanta”. – Ot, choćby dzieci z lubelskiego podwórka oglądające w zimny listopadowy poniedziałek 1918 roku wyjazd Ignacego Daszyńskiego i członków pierwszego polskiego rządu do Warszawy, w celu przekazania władzy powracającemu z więzienia komendantowi Piłsudskiemu.

    Ważne jest, by młody czytelnik miał świadomość, że nie tylko wielcy wodzowie i władcy mają wpływ na losy kraju. Nie mniej istotne są codzienne wybory i postawy osób zupełnie zwyczajnych. Patriotyzm bowiem to nie tylko walka z bronią, ale też życzliwość, pomoc słabszym, tworzenie dzieł sztuki
    i przedsiębiorczość.

    Podejmując się karkołomnej próby przypomnienia i przedstawienia jakiejś postaci związanej ze stuleciem odzyskania niepodległości, nie miałem wątpliwości, żeby wybrać kobietę – powiedział nam Roman Kurkiewicz, autor książki o Wandzie Krahelskiej. – 1918 rok to nie był jakiś nagły błysk i krótki moment cudu. Na ten dzień pracowały, walczyły, cierpiały pokolenia, a wśród nich tysiące kobiet, których niezauważalna, „cicha” praca i zaangażowanie zepchnęły je gdzieś poza margines historycznej opowieści.

    Patriotyzm to także współpraca i tolerancja. – Chciałem dać wyraz przekonaniu, że historia własnego kraju łączy i że może być (często nawet jest) narracją rodzinną. Zależało mi na tym, aby przekazywanie pałeczki w sztafecie pokoleń pokazać jako możliwe także w warunkach coraz powszechniejszej przecież rodziny nietradycyjnej, patchworkowej – tak swoje przesłanie formułujeJan Wróbel, który napisał książkę „Nie było telefonów?”.

    Natalia Fiedorczuk-Cieślak, zapytana czemu wybrała taki temat do swojej książki, mówi: Dlaczego parasolka mieszka w Gdyni? Bo Trójmiasto, a w szczególności Gdynia, to dla mnie symbol Nowej Polski – miejsca nowoczesnego, przedsiębiorczego i ruchliwego. Zafascynowana modernistyczną architekturą i nowoczesnym projektem portu, pragnie pokazać młodym czytelnikom, jak wielkie znaczenie miała Gdynia dla polskiej gospodarki.

    Brygida Grysiak, autorka książki „Maestro pokoju” o Janie Paderewskim, wyznaje: Mam takie marzenie, żebyśmy umieli wychowywać nasze dzieci na takich właśnie patriotów. Budujących mosty, a nie mury. Szukających pokoju, nigdy wojny.

    Wolność to możliwość wyboru. Nie muszę czytać, nie muszę wiedzieć, nie muszę myśleć. Ale to będzie miało swoje konsekwencje. Zachęcajmy dzieci do czytania i myślenia, a ich możliwości wyboru, rozwoju i kształtowania przyszłości dzięki temu będą większe.



    O KSIĄŻKACH:

    Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście

    Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak

    Ilustrator: Izabela Kaczmarek-Szurek

    Oprawa: miękka

    Objętość: 32 strony

    Format: 145x185

    Cena: 12,99

    ISBN: 978-83-281-3628-1

    Grupa docelowa: 5+

    Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym postaciom (np. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu), a w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie.

    Przepięknie zilustrowana opowieść o mieście – Izabela Kaczmarek-Szurek, która specjalizuje się w ilustracji wydawniczej oraz plakatach, z humorem oddaje styl epoki. Natalia Fiedorczuk, laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura za „Jak pokochać centra handlowe” (2016), z właściwą sobie błyskotliwością i zmysłem obserwacyjnym oprowadza młodego czytelnika po młodym mieście.

     

    Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej

    Autor: Roman Kurkiewicz

    Ilustrator: Paulina Derecka

    Oprawa: miękka

    Objętość: 32 strony

    Format: 145x185

    Cena: 12,99

    ISBN: 978-83-281-3629-8

    Grupa docelowa: 5+

    Biografia mało znanej, ale niezwykle inspirującej postaci, która od dziecka była gotowa nieść pomoc i wsparcie potrzebującym. Znany publicysta Roman Kurkiewicz pokazuje młodym czytelnikom, że w Polsce były trudne czasy, kiedy potrzebna była postawa bojowa i odważna, ale także zwykłe codzienne gesty ludzkiej życzliwości. Pełne ekspresji i emocji ilustracje Pauliny Dereckiej doskonale współgrają z tą fascynującą historią.

     

    Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze

    Autor: Grzegorz Chlasta

    Ilustrator: Zofia Różycka

    Oprawa: miękka

    Objętość: 64 strony

    Format: 145x185

    Cena: 14,99

    ISBN: 978-83-281-4001-1

    Grupa docelowa: 5+

    Prawdziwa i piękna opowieść o pasji oraz spełniających się marzeniach. O tym, jak los może nas zaskoczyć i dlatego nie należy rezygnować ze swoich pragnień. Mały Miecio w Koninie obserwuje Księżyc, a następnie już w dorosłym życiu, mieszkając w USA, staje się jednym z konstruktorów pojazdu zwanego łazikiem, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu. Przepiękne ilustracje Zofii Różyckiej subtelnie łączą techniczne szczegóły prac naukowca z pełnym ekspresji światem marzeń i wyobraźni.

     

    Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim

    Autor: Marcin Baran

    Ilustrator: Maria Mazurowska

    Oprawa: miękka

    Objętość: 48 stron

    Format: 145x185

    Cena: 12,99

    ISBN: 978-83-281-3631-1

    Grupa docelowa: 5+

    Niezwykła biografia Romana Dmowskiego dla dzieci. Znany poeta i dziennikarz, Marcin Baran, przedstawia czytelnikom dzieciństwo i młodość polityka, podkreślając jego późniejszy sukces dyplomatyczny w negocjacjach przy podpisywaniu traktatu wersalskiego. W tle widzimy codzienność epoki, sugestywnie zilustrowaną przez Marię Mazurowską, która na co dzień rysuje dla „Kosmosu dla Dziewczynek”.

    O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej

    Autor: Angelika Kuźniak

    Ilustrator: Maciek Blaźniak

    Oprawa: miękka

    Format: 145x185

    Cena: 12,99

    ISBN: 978-83-281-3630-4

    Grupa docelowa: 5+

    Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi. Angelika Kuźniak jest także autorką książki o Zofii Stryjeńskiej dla dorosłych (w 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”). Wysmakowane ilustracje Maćka Blaźniaka świetnie oddają klimat twórczości malarki.


    Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim

    Autor: Brygida Grysiak

    Ilustrator: Jagna Wróblewska

    Oprawa: miękka

    Objętość: 48 stron

    Format: 145x185

    Cena: 12,99

    ISBN: 978-83-281-3632-8

    Grupa docelowa: 5+

    Poruszająca i pełna emocji opowieść o Ignacym Paderewskim – pianiście, polityku i społeczniku. Młody czytelnik dowie się z niej wiele o dzieciństwie Paderewskiego. Książka pokazuje, że o kraj można walczyć nie tylko z karabinem w ręku, lecz także angażując się w działalność dyplomatyczną. Autorka, dziennikarka i reportażystka, z zaangażowaniem i wrażliwością opowiada o tej ważnej postaci dla polskiej historii. Oszczędne ilustracje stanowią subtelne tło opisywanych wydarzeń.


     Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat

    Autor: Jarosław Górski

    Ilustrator: Paula Dudek

    Oprawa: miękka

    Objętość: 64 strony

    Format: 145x185

    Cena: 14,99

    ISBN: 978-83-281-3633-5

    Grupa docelowa: 5+

    Bardzo wzruszająca historia o dzieciach w Lublinie, które 11 listopada 1918 roku postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego. List ma zawierać ich postulaty dotyczące tego, jak ma wyglądać niepodległa Polska. Jarosław Górski – felietonista, polonista i nauczyciel – z wielkim wyczuciem i swadą pokazuje współczesnym młodym czytelnikom, jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników 100 lat temu. Realistyczne ilustracje Pauliny Dudek pomagają wyobrazić sobie ówczesny świat ze szczegółami.


    Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach

    Autor: Jan Wróbel

    Ilustrator: Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska

    Oprawa: miękka

    Objętość: 64 strony

    Format: 145x185

    Cena: 14,99

    ISBN: 978-83-281-3634-2

    Grupa docelowa: 5+

    Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie jest osadzone w historii i ile czerpie z dokonań wielu osób z odległej przeszłości. Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego „Bednarska”, lekko i z dużą dozą humoru opowiada o relacjach rodzinnych, w których tle przewijają się wątki z polskiej historii i dokonania naukowców. Dowcipne ilustracje są świetnym uzupełnieniem tej literackiej zabawy.

     

    Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy

    Autor: Cezary Łazarewicz

    Ilustrator: Aleksandra Artymowska

    Oprawa: miękka

    Objętość: 64 strony

    Format: 145x185

    Cena: 14,99

    ISBN: 978-83-281-3635-9

    Grupa docelowa: 5+

    Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz – autor książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych – postanowił przybliżyć tę historię także dzieciom. Opisana przez niego historia, którą ubarwiają ilustracje Aleksandry Artymowskiej, może być dla młodych czytelników fascynującą podróżą w świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma.


    Autor jest wybitnym reportażystą, zdobywcą literackiej nagrody „Nike” w 2017 roku za reportaż „Żeby nie było śladów”. 

    Mój pan woła na mnie Pies.

    O psie Marszałka Piłsudskiego

    Autor: Jan Ołdakowski

    Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka

    Oprawa: miękka

    Objętość: 64 strony

    Format: 145x185

    Cena: 14,99

    ISBN: 978-83-281-4002-8

    Grupa docelowa: 5+

    Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej. Całość uzupełniają ciepłe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej.

     


     


     

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się