William Wharton, DW REBIS

William Wharton, DW REBIS

10 rocznica śmierci Williama Whartona - niekwestionowanej gwiazdy literatury lat 90. tych w Polsce

Udostępnij

29 października przypada dziesiąta rocznica śmierci autora słynnego Ptaśka, pozwalamy sobie na chwilę zadumy i wspominamy Williama Whartona – najpopularniejszego zagranicznego pisarza lat 90. w Polsce.

William Wharton, a właściwie Albert William du Aime urodził się w 1925 roku. W czasie drugiej wojny służył w piechocie w Normandii, kilkakrotnie był ranny. Wrócił do USA jako weteran wojenny. W 1960 r. wraz z rodziną przeniósł się do Francji, gdzie utrzymywał się z malowania obrazów. Życie Whartonów było mało konwencjonalne - w latach 60. mieszkali na barce na Sekwanie, a w 70. - w starym młynie w Burgundii. Wszystkie te wydarzenia autor opisał w swoich książkach.

W wieku 54 lat opublikował swoją pierwszą powieść "Ptasiek", która przyniosła mu międzynarodową sławę. Do zwiększenia popularności pisarza przyczyniła się także nagrodzona w Cannes ekranizacja tej powieści w reżyserii Alana Parkera (w rolach głównych Matthew Modine i Nicolas Cage). Filmowych adaptacji doczekały się także dwie inne książki autora "Tato" oraz "W księżycową jasną noc".

Spod pióra Williama Whartona wyszły też takie bestsellery, jak: "Spóźnieni Kochankowie", "Franky Furbo", "Dom na Sekwanie" czy "Niezawinione śmierci", które pomimo upływu czasu nie straciły na atrakcyjności i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

W latach 90. i na początku XXI wieku pisarz odwiedził Polskę aż dziesięć razy, podczas swoich wizyt spotykał się z tysiącami czytelników. Według „Rzeczpospolitej” i „Notesu Wydawniczego” jego książki 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku – jest pod tym względem rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce.

Po raz pierwszy William Wharton przyjechał do naszego kraju w 1995 roku. Po kilku dniach rozdawania autografów musiał obandażować prawą rękę. Pytany o powód tak wielkiej popularności swoich książek Wharton odpowiadał, że poruszają one uniwersalne sprawy dotyczące każdego człowieka na świecie. „Staram się w nich podpowiadać, jak znaleźć w życiu miłość. Ona nadaje życiu sens” - mówił w jednym z wywiadów.

Zdarzało się, jak wspomina prezes REBISU Tomasz Szponder, że „trzeba było go bronić  przed wyrazami uwielbienia ze strony fanów, jak wtedy w Centrum Kultury w Katowicach, gdzie organizatorzy trochę zlekceważyli nasze ostrzeżenia, co się może stać, i tłum żądnych autografu czytelników przyparł nas do ściany ogromnym stołem”.

Dom Wydawniczy REBIS opublikował 19 powieści Williama Whartona, łączny nakład jego książek w naszym wydawnictwie przekroczył 1,6 miliona egzemplarzy, a łącznie z innymi wydawnictwami wyniósł do 2,1 miliona egzemplarzy!

Ogółem w od 1993 roku do października 2018 nasza firma wydała 266 nakładów 19 jego książek, które pojawiły się w serii z Salamandrą i jednego albumu z reprodukcjami obrazów.

 

Odpowiednio:

Ptasiek (41 nakładów)

Tato (19)

W księżycową jasną noc (9)

Stado (21)

Spóźnieni kochankowie (47)

Franky Furbo (13)

Werniks (18)

Wieści (9)

Niezawinione śmierci (13)

Dom na Sekwanie (13)

Opowieści z Moulin du Bruit (11)

Szrapnel (8)

Historie rodzinne (5)

Al. (8)

William Wharton. Album (1)

Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy (6)

Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie (3)

Niedobre miejsce (5)

Nie ustawaj w biegu (4)

Rubio (12)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się