Czytanie bez barier! Dostępna Europejska Noc Literatury

Czytanie bez barier! Dostępna Europejska Noc Literatury

Czytanie bez barier! Dostępna Europejska Noc Literatury

Udostępnij

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się pod hasłem„TEMAT RZEKA” już w przyszłą sobotę na Przedmieściu Świdnickim. Organizowane przez Wrocławski Instytut Kultury wydarzenie to jednak nie tylko 10 czytanych na żywo fragmentów świetnych książek, ale także wiele dodatkowych aktywności, które w obchody literackiego święta włączać mają wszystkich chętnych.

 

Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury od tego roku jest Wrocławski Instytut Kultury – działająca od lutego instytucja mająca na celu wspieranie twórczych inicjatyw, rozwijanie kompetencji sektora, tworzenie sieci współpracy, testowanie nowych formatów kulturalnych i włączanie w działania kulturalne kolejnych grup odbiorców. Jednym z celów towarzyszących przygotowaniom do 11. Europejskiej Nocy Literatury było niwelowanie przeszkód utrudniających uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnością ruchową, wzroku czy słuchu.

Istotnym elementem udostępniania ENL-u dla wszystkich chętnych jest usuwanie barier architektonicznych – aż 8 lokalizacji czytań będzie w tym roku w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Współpracująca z ENL-em już od kilku edycji Fundacja Katarynka przygotowała też dwie specjalne trasy po tegorocznej edycji ENL: o 18:00 rozpocznie się spacer w Polskim Języku Migowym, a o 19:00 ścieżka z audiodeskrypcją. Oba spacery odbędą się 20 sierpnia i będą okazją do lepszego poznania Przedmieścia Świdnickiego.

Spacer z tłumaczeniem na PJM poprowadzi Krystyna Lasota, a jego uczestnicy i uczestniczki odwiedzą klub Transformator, gdzie Agata Buzek przeczyta fragment książki Dezső Kosztolányi'ego „Dom kłamczuchów”. Przewodniczką podczas spaceru z audiodeskrypcją będzie związana z Muzeum Miejskim Wrocławia Ewa Pluta. Przystankami na trasie będą: czytania fragmentów „Grand Union” Zadie Smith (Sylwia Chutnik na placu Kościuszki) i „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona (Aleksandra Popławska w Retro Office House) oraz projekcja filmu „Rejs”. 

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury 2022  → LINK

Kultowy klasyk polskiego kina pokazany zostanie o 21:00 na placu Kościuszki w organizowanym przez Wrocławską Fundację Filmową cyklu Polish Cinema for Beginners. Projekt ten kierowany jest w szczególności do mieszkających we Wrocławiu obcokrajowców – stąd film wyświetlony zostanie, jak zawsze podczas podobnych seansów z angielskimi napisami. Do udziału w specjalnym, plenerowym pokazie zaplanowanym na ENL zaproszeni są jednak nie tylko widzowie obcojęzyczni, ale także ci z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu: komedia Marka Piwowskiego zaprezentowana zostanie także z polską ścieżką dialogową, która pomoże w odbiorze widzom głuchym oraz z audiodeskrypcją przygotowaną dla osób niewidomych i niedowidzących.

   

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Na część wydarzeń dostępnościowych obowiązują zapisy – więcej informacji na stronie: NocLiteratury.pl/wydarzenia-towarzyszace


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się