Czytanie bez granic! Europejska Noc Literatury dostępna dla wszystkich

Czytanie bez granic! Europejska Noc Literatury dostępna dla wszystkich

Czytanie bez granic! Europejska Noc Literatury dostępna dla wszystkich

Udostępnij

Jubileuszowa, 10. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się już w przyszłą sobotę, 21 sierpnia.  Organizowane przez Strefę Kultury Wrocław wydarzenie to jednak nie tylko 10 czytań fragmentów znakomitych książek, ale także mnogość dodatkowych aktywności, które w obchody literackiego święta włączać mają wszystkich chętnych.

Już po raz kolejny podczas Europejskiej Nocy Literatury niwelowane będą przeszkody utrudniające uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnością ruchową, wzroku czy słuchu. Istotnym elementem udostępniania ENL-u dla wszystkich chętnych jest usuwanie barier architektonicznych – aż 7 lokalizacji czytań będzie w tym roku w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Przy współpracy z Fundacją Katarynka przygotowane zostały też dwie specjalne trasy po tegorocznej edycji ENL: spacer, podczas którego czytania tłumaczone będa na Polski Język Migowy oraz ścieżka z audiodeskrypcją.

Oba spacery odbędą się 21 sierpnia i oba będą okazją do poznania historii Karłowic – miasta-ogrodu, które do dziś zachowało swój zielony, chwilami idylliczny wyraz. Spacer z tłumaczeniem na PJM poprowadzi zabytkoznawca i mieszkaniec Karłowic Krzysztof Ziental, a na Polski Język Migowy przetłumaczy go Elżbieta Resler; przewodnikiem podczas spaceru z audiodeskrypcją będzie Szymon Maraszewski, autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, dobrze znany uczestnikom wydarzeń organizowanych przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Podczas obu tras grupy poza zwiedzaniem Karłowic odwiedzą też wybrane czytania Europejskiej Nocy Literatury. Na wydarzenia obowiązują zapisy – więcej informacji na stronie: NocLiteratury.pl/wydarzenia-towarzyszace.

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury 2021: LINK

Wszystkie książki czytane są w ramach Europejskiej Nocy Literatury po polsku, jednak już od kilku lat w wydarzeniu mogą uczestniczyć także obcokrajowcy nieznający języka polskiego. To w szczególności do nich kierowany jest organizowany we współpracy Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiej Fundacji Filmowej specjalny pokaz w ramach cyklu Polish Cinema for Beginners. Jubileuszowej odsłonie Europejskiej Nocy Literatury przyświeca hasło „Po stronie kobiet”, co oznacza m.in. że w programie głównym ENL-u usłyszymy dzieła dziesięciu pisarek – projekcja wprowadzi do tego zestawu jedenaste nazwisko: Dorotę Masłowską. 21 sierpnia o 20:30 w Marinie Kleczków obejrzymy „Wojnę polsko-ruską” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, ekranizację „pierwszej polskiej powieści dresiarskiej”, czyli bestsellerowego debiutu Masłowskiej z 2002 roku.

  

Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 21 sierpnia na Karłowicach. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział we wszystkich organizowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji ENL-u na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.  Działania dostępnościowe odbywają się w ramach realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław „Europejska Noc Literatury – czytanie bez barier”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  

Materiały dla mediów (zdjęcia, grafiki): LINK (hasło: Karłowice2021)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się