Sierpniowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

Sierpniowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

Sierpniowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

Udostępnij

Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej, który promuje wybitną polską literaturę współczesną. Co miesiąc troje krytyków: Paulina Małochleb, Olga Wróbel i Łukasz Grzymisławski przygotowuje rekomendacje dla czytelników oraz pogłębione teksty o trzech wybranych przez siebie książkach.  Sierpniowej edycji towarzyszyć będzie spotkanie online, już 26 sierpnia o godz. 18.00.

Książki, które krytycy wzięli w sierpniu na warsztat, to: „Kości, które noszę w kieszeni” Łukasza Barysa (Wydawnictwo Cyranka), „Krahelska. Krahelskie” Olgi Gitkiewicz (Dowody na Istnienie) i „Wydatki” Łukasza Zawady (Filtry).

Oto nastoletnia Urszula, która lubi czytać i kocha się w zmarłym synu lokalnego chirurga, jej siostra Sonia z wiecznie brudnymi kolanami i brat Daniel, który w każdym konkubencie matki szuka męskiego przewodnictwa. Oto umierająca na raka babcia, pracownica fabryki leków i jej jedyna koleżanka, na wpół obłąkana Wacia, uciekająca do szpitala przed bijącym ją synem. Oto pies Filip, pozostawiony na zaśmieconej łące w pudełku po butach. Zaraz, jak buty mogą kosztować 700 zł? Kto nosi obuwie, na które nigdy nie będzie stać kasjerki z Biedronki, jej matki ani córki? Łukasz Barys debiutuje przejmującą i odrażającą opowieścią o biedzie, z której nikt nie próbuje się wyrwać, bo każdy ma w kieszeni swój własny zestaw kości, dociążający życie i uniemożliwiający sny o mobilności społecznej. - pisze Olga Wróbel o książce "Kości, które nosisz w kieszeni".

-  „Krahelska. Krahelskie” to bardzo udana próba opowiadania o przeszłości polskiej wspólnoty w sposób nowoczesny, Gitkiewicz sięga bowiem po trzy biografie kobiet z I połowy XX wieku, ale przedstawia je w nowych dekoracjach, odrzuca język męskiej narracji martyrologicznej, porządek romansu i zawiedzionego uczucia. Każe patrzeć na swoje bohaterki z perspektywy ich nieprawdopodobnego wysiłku społecznego i walki, jaką podejmują o zmianę socjalną, płciową, mentalną. To nie jest retro, to jest opowieść wybitnie progresywna.- pisze o książce "Krahelska. Krahelskie" Paulina Małochleb.
 
- To jest najprawdopodobniej najdowcipniejsza rzecz, jaką będziecie mieli okazję przeczytać w tym roku – tak mógłbym zacząć, niczym autor okładkowych blurbów, gdyby nie dwie sprawy. Po pierwsze naprawdę tak uważam, a po drugie – ta książka bezlitośnie szydzi z branży, która przepoczwarzyła się w jeden wielki automat do wypluwania blurbów, więc formułowanie kolejnego stawia mnie w dość niezręcznej sytuacji. Pamflet na rynek wydawniczy? Środowiskowa satyra? Kpina z prekariatu i fanów Thomasa Piketty’ego? Owszem, ale też coś więcej. - ocenia książkę "Wydatki" Łukasz Grzymisławski

 

Trzeciej odsłonie Wyboru Krytyków towarzyszyć będzie spotkanie online, w którym wezmą udział: przedstawiciel Unii Literackiej – Grzegorz Piątek, przedstawiciel krytyków – Łukasz Grzymisławski oraz autorzy recenzowanych w sierpniu książek: Łukasz Barys „Kości, które nosisz w kieszeni” (Cyranka), Olga Gitkiewicz „Krahelska. Krahelskie” (Dowody na Istnienie) i Łukasz Zawada „Wydatki” (Wydawnictwo Filtry). Uczestnicy wydarzenia porozmawiają o projekcie i najlepszej polskiej literaturze współczesnej. Spotkanie odbędzie się 26 sierpnia, o godz. 18:00 i transmitowane będzie na Facebook.com/Empikcom.
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się