„Czytanie bez metryki” – spotkanie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie [relacja]
Dziś podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbył się zorganizowany przez Instytut Książki panel pt. „Czytanie bez metryki – dyskusja o roli książki w życiu osób po 60. roku życia”. Wzięła w nim udział grupa ekspertów, wśród których znaleźli się dr Wanda Matras-Mastalerz, Łukasz Salwarowski, Dorota Olejnik, Teresa Fifielska-Nowak, a także Gabriela Dul z Instytutu Książki. Spotkanie poprowadził dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wyników badań na temat czytelnictwa osób po sześćdziesiątym roku życia, które wykonano na zlecenie Instytutu Książki. Wnioski płynące z badań przedstawiła Gabriela Dul z Instytutu Książki. Najkrócej podsumować można je w ten sposób, że seniorzy należą do najaktywniejszych użytkowników bibliotek, a bibliotekarzom potrzebne są dodatkowe środki, aby poprawić dostępność swoich placówek dla osób po sześćdziesiątym roku życia.
Dorota Olejnik, która jest dyrektorką nowoczesnej Mediateki w Grodzisku Mazowieckim, opowiedziała o sukcesie, jakim okazała się modernizacja grodziskiej biblioteki i szeregu działań skierowanych do seniorów, które się w niej odbywają.
„Seniorzy w bibliotekach więcej mówią niż słuchają. Rozmowa jest tym rodzajem aktywności, której seniorzy potrzebują, a nie zawsze mają możliwość realizowania tej potrzeby w domu” – powiedziała Teresa Fifielska-Nowak, pedagożka współpracująca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. Ekspertka opowiadała o tym, że seniorzy często zmagają się z poczuciem opuszczenia przez bliskich i o tym, że pracownicy biblioteki w różny sposób powinni pomagać seniorom uporać się z tym problemem.
Wanda Matras-Mastalerz, prezeska Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego i adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, opowiadała między innymi o tym, co można robić, by zwiększać dostępność książek dla seniorów. Wśród najskuteczniejszych metod wymieniła choćby drukowanie książek większą czcionką oraz wydawanie (i kupowanie przez biblioteki) audiobooków. Opowiedziała także o jednej z najważniejszych aktywności proponowanych seniorom przez biblioteki, czyli wspólnych ćwiczeniach umysłowych i pamięciowych.
Z kolei Łukasz Salwarowski, prezes stowarzyszenia MANKO i redaktor naczelny „Głosu Seniora”, twierdził, że najważniejszym problemem seniorów w Polsce jest samotność. Biblioteka może według niego mieć nieoceniony wpływ na to, aby tę samotność przezwyciężyć – seniorów trzeba tylko do bibliotek ściągnąć. Według Salwarowskiego kluczową rolę w tym procesie musi odgrywać odpowiednia promocja. Przede wszystkim powinny się w niego zaangażować telewizja, Kościół i lekarze, pozostające głównymi autorytetami dla osób w wieku sześćdziesiąt plus.
Spotkanie zakończyło się komentarzami publiczności, wśród której znalazło się wielu praktyków i praktyczek – szczególnie bibliotekarek.
***
Międzynarodowe Targi Książki zakończą się w niedzielę. Gościem honorowym tegorocznej imprezy jest Ukraina.