„Wyrazić niewyrażalne” – o doświadczeniu granicznym w poezji na festiwalu „Siła Słowa”

„Wyrazić niewyrażalne” – o doświadczeniu granicznym w poezji na festiwalu „Siła Słowa”

„Wyrazić niewyrażalne” – o doświadczeniu granicznym w poezji na festiwalu „Siła Słowa”

Udostępnij

W ramach festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”, który odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie miało dziś miejsce spotkanie pt. „Wyrazić niewyrażalne - o doświadczeniu granicznym w poezji”, w którym wzięły udział dwie poetki – Jaryna Czornohuz i Karolina Kapusta. Rozmowę poprowadził dziennikarz Jakub Moroz.

Karolina Kapusta to pochodząca z Gliwic poetka, która na swoim koncie ma do tej pory jedną książkę („fuzja bordo”), a także publikacje w czasopismach i antologiach. Jaryna Czornohuz z Ukrainy jest nie tylko poetką, ale także wolontariuszką i żołnierką.

„Wahałam się czy w ogóle wydawać moją książkę właśnie z tego względu, że jest ona dla mnie bardzo bolesna. Jednocześnie te wiersze były dla mnie sposobem, żeby zachować pamięć o ludziach, których już nie ma. Poezja jest również po to, żeby dawać świadectwo i przypominać o osobach, których już nie ma, ale dzięki którym wciąż istnieje Ukraina” – mówiła Jaryna Czornohuz. Poetka wskazywała też, że bardzo ważne jest, aby o wojennych doświadczeniach opowiadać właśnie po ukraińsku.

Karolina Kapusta mówiła z kolei o tym, że początkowo w ogóle nie chciała poruszać wypływających z ciężkiej choroby własnych traumatycznych doświadczeń w swojej poezji. Po jakimś czasie poczuła jednak, że nie pisząc o nich – kłamie. Poetka zyskała przekonanie, że aby móc pisać o innych rzeczach, najpierw musi wyrazić to, co ma w sobie, a co samo domaga się wysłowienia.

Podczas spotkania obie poetki nie tylko odpowiadały na pytania prowadzącego, ale także prezentowały swoje wiersze.

***

Program festiwalu „Siła Słowa” powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów – Fundacji Historia i Kultura, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się