Czytelnia Naukowa Nr VII - Anna Piwkowska, Marek Zagańczyk

Czytelnia Naukowa Nr VII - Anna Piwkowska, Marek Zagańczyk

Czytelnia Naukowa Nr VII - Anna Piwkowska, Marek Zagańczyk

Udostępnij

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, w środę,17 listopada, o godzinie 18oo zapraszamy do "Piwnicy pod Regałami" na spotkanie w cyklu Piwnica poetów. Będzie to performatywny dwugłos Anny Piwkowskiej i Marka Zagańczyka.
Marek Zagańczyk tak mówi o Annie Piwkowskiej:
"...Anna Piwkowska jest poetką o głosie pięknie i mądrze ustawionym. Jej wierszy nie da się z nikim i niczym pomylić. Są na dzisiaj, na jutro choć zdaje się, że pisane były jakby wczoraj, bo rytm i rym są w nich silnie obecne. W wierszach Anny Piwkowskiej odbija się zarówno świat osobny, prywatny, jak i ten wydobyty z książek podziwianych przez nią autorów. Te wiersze pełne są zachwytu i zadumania, bo tworzą je myśl i obraz doskonale ze sobą zespojone. Często są to portrety, wspaniałe wizerunki postaci wysnutych z kart historii, literatury i mitu. Nad wierszami Piwkowskiej unoszą się cmentarne kruki, a kiedy indziej czarne kosy wyśpiewują o poranku miłosne trele...."
 
Marek Zagańczyk - eseista, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”. Kurator archiwum Pawła Hertza i edytor jego Pism wybranych. Ogłosił tomy szkiców: "Krajobrazy i portrety", "Droga do Sieny", "Cyprysy i topole", "Berlińskie widoki". Prezes wydawnictwa Próby. (Fotografia Marka Zagańczyka autorstwa Elżbiety Lemp)
Anna Piwkowska – poetka i eseistka. Jest autorką jedenastu tomów wierszy, m.in.: PO (2002; Wyróżnienie Fundacji im. Kościelskich), Farbiarka (2009; Literacka Nagroda m.st. Warszawy), Wyspa Nieborów (2016), Między monsunami (2019; Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida), powieści Ślad łyżwy (2007) inspirowanej biografią Georga Trakla oraz książek eseistycznych o rosyjskich poetkach: Achmatowa czyli kobieta (2003), Achmatowa czyli Rosja (2015) i Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej (2017). Za powieść dla młodzieży Franciszka (ilustrowaną przez Emilię Bojańczyk) otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY i Literacką Nagrodę m.st. Warszawy. Jej wiersze tłumaczone były m.in. na język angielski, włoski, rosyjski, niemiecki, hiszpański, kataloński, słoweński, hebrajski i publikowane w licznych antologiach. Jest członkinią polskiego PEN Clubu. (Fotografia Anny Piwkowskiej autorstwa Wiktora Franco.)
Cykl Piwnica Poetów realizowany jest przez Czytelnię Naukową Nr VII w partnerstwie z ZAiKS
Wasz Starszy Kustosz

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się