"Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?", Międzynarodowe Targi Książki

"Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?", Międzynarodowe Targi Książki

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach? [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

O polskich i szwedzkich doświadczeniach w sferze wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych rozmawiali wczoraj Włodzimierz Albin, Maria Deskur, Helena Gomer, Tomasz Makowski, Martin Widmark i Katarzyna Wasiutyńska. Poprowadzona przez pisarkę i tłumaczkę Katarzynę Tubylewicz dyskusja odbyła się w ramach 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Już na początku panelu Maria Deskur, dyrektor zarządzająca Wydawnictwa Egmont i prezes rady Fundacji Powszechnego Czytania, zauważyła, że czytanie wyrównuje szanse i, owszem, dzieci mogą być naszą nadzieją, „ale nadzieja jest w nas”.

„Uważam, że nie możemy nakładać odpowiedzialności na dzieci. Dzieci robią to, co dorośli. Za dużo czasu spędzamy z telefonem i w mediach społecznościowych. Każde czytanie jest dobre, nie tylko czytanie książek” – zauważyła dyrektor innowacyjnej Biblioteki w Södertälje Helena Gomer. W Södertälje zachęca się dzieci do czytania, odwiedzając domy i rozdając książki w dwóch etapach, a następnie zapraszając do pierwszej wizyty w bibliotece w wieku 18 miesięcy.

„Dzieci nie czytają po to, żeby nas ucieszyć. Czytają, dlatego że książka jest ciekawa” – podkreśliła na koniec Gomer.

Do sytuacji czytelnictwa w Polsce odniósł się z pewnym optymizmem dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski: „Jest lepiej, jest kilka dobrych znaków. Dzieci i młodzież czytają więcej. To starsi czytają najmniej. Od dwóch lat bardzo wzrasta w badaniach liczba książek dawanych w prezencie. To bardzo dobry prognostyk. To także efekt pół miliona imprez, które rocznie organizuje się w bibliotekach”.

Pisarz popularnych książek dla dzieci Martin Widmark zgodził się ze stanowiskiem Deskur i Gomer: „Dorośli muszą wziąć na siebie odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli chodzi o głośne czytanie dzieciom”. Szwedzi czytali niemal powszechnie, wejście smartfonów sprawiło, że sytuacja bardzo się pogorszyła. Dopiero dziś wracają do poziomu z 2001 roku. Kluczem do zachęcenia dzieci do lektury jest – zdaniem Widmarka – nauka rozumnego czytania. „Pracujemy bardzo ciężko i w sposób świadomy, żeby zmniejszyć przepaści między różnymi warstwami społeczeństwa. Mamy olbrzymie problemy, przede wszystkim jeśli chodzi o segregację. Próbujemy połączyć ten kraj na nowo. Społeczeństwo się rozdzieliło pomiędzy tych, którzy czytają i nie czytają”.

Cała nadzieja w dzieciach? Nie, cała nadzieja w ludziach młodych. Ważne jest pytanie o odpowiedzialność. Młodzi ludzie, którzy zakładają rodziny, są najważniejsi. Stworzyliśmy program, który byłby całościowy, obejmował noworodka i rodzica  – stwierdziła Katarzyna Wasiutyńska z Instytutu Książki, przybliżając szczegóły projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Jakie kroki podejmują Szwedzi, by walczyć ze spadającym czytelnictwem? Kluczem niewątpliwie są ogromne nakłady na promocję czytelnictwa. W Szwecji powstaną biblioteki zerówkowe. Projekt, o którym opowiedział Martin Widmark, będzie kosztował 5 milionów euro.

Ważne jest także, aby do dzieci docierać w odpowiedni sposób. „Dzieci są dużo mądrzejsze i szybsze niż nam się wydaje. Oczywiście ich język nie nadąża za wyobraźnią i myślą. Język musi być dopasowany do grupy wiekowej, a intrygę ustawia się na wyższym poziomie niż chciałoby się ustawić. Ja przynajmniej robię tak w moich książkach” – zauważył na koniec Widmark.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się