22. Międzynarodowe Targi Książki, Kraków

22. Międzynarodowe Targi Książki, Kraków,

Książki są bramą... - zapowiedź 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®

Udostępnij

.przez którą wychodzisz na ulicę”. Te słowa Arturo Péreza-Reverte z książki „Królowa Południa” są hasłem przewodnim tegorocznej 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Na Zwiedzających czeka m.in. oferta 615 Wystawców z 20 krajów: Austrii, Bułgarii, Chile, Czech, Gruzji,  Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy i USA, 781 autorów oraz ponad 1 000 godzin programu towarzyszącego!

Skandynawski Gość Honorowy

W ubiegłym roku Francja, dwa lata temu Izrael, jeszcze wcześniej Litwa. To kraje – Goście Honorowi kilku poprzednich edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Do tego grona w tym roku dołączy Szwecja. Szczegółowy program atrakcji został przygotowany we współpracy zAmbasadą Szwecji w Warszawie. W jego ramach zaplanowane są inspirujące spotkania i dyskusje, poświęcone funkcjonowaniu infrastruktury czytelniczej w Polsce i na świecie. Elisabeth Åsbrink, Thomas Erikson, Mons Kallentoft, Åsa Lind czy Martin Widmark – to tylko wybrani szwedzcy pisarze, z którymi będzie się można spotkać na krakowskich targach książki. Zwiedzający zanurzą się m.in. w świat literatury dziecięcej – jeden z filarów kultury szwedzkiej. Nie zabraknie również dobrze znanego nam kryminału skandynawskiego, od kilku lat cieszącego się ogromnym uznaniem czytelników.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się najbardziej popularni polscy autorzy, między innymi Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jakub Małecki, Anna Dymna, Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska i Katarzyna Bonda. Pełna lista gości dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia. Obecność na imprezie potwierdziły wszystkie najważniejsze wydawnictwa. Oprócz tradycyjnych książek, odwiedzający targi będą mogli również nabyć nowinki technologiczne projektowane z myślą o czytelnikach.

I dla dużych i dla małych… 

Na targach wiele atrakcji znajdą dla siebie też najmłodsi. Na rodziców i ich pociechy czeka specjalnie przygotowana Dziecięca Strefa Warsztatowa. A w niej trwające przez cztery dni zajęcia czytelniczo-plastyczne, tworzenie plakatów filmowych, warsztaty organizowane m. in. przez Rabka Festiwal, Teatr Groteska. Do tego spotkania na stoiskach z autorami książek dla dzieci – Danutą Klimkiewicz, Katarzyną Ryrych, Tomaszem Samojlikiem i wieloma innymi.

Udogodnienia dla Zwiedzających

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie Targami i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Zwiedzających, organizatorzy wprowadzili szereg dodatkowych udogodnień. Zwiększono przestrzeń, nie mnożąc liczby wystawców – wybudowana zostanie dodatkowa hala o powierzchni niemal 1 100 m2 bezpośrednio skomunikowana z EXPO Kraków. Powstanie w niej m.in. specjalna strefa relaksu oraz dodatkowa kawiarnia. Zmieniono też lokalizację stoisk wydawców,  cieszących się dużą popularnością. Zwiększono liczbę kawiarń i miejsc na spotkania z autorami. Po to, by Wydawcy właśnie w nich, a nie przy swoich stoiskach organizowali spotkania. Dodatkowo – oprócz parkingu pod centrum handlowym M1 – organizatorzy przygotowali drugi, mogący pomieścić niemal 300 samochodów pod siedzibą Telewizji Kraków. Zachęcają, aby właściciele aut planujący przyjazd na targi własnymi środkami transportu, zostawili je właśnie na wspomnianych parkingach i przesiedli się do busów. Co więcej, na wszystkich miłośników literatury, wybierających się na targi rowerem organizatorzy przygotowali specjalny parking dla jednośladów!

Organizatorzy rozważają również ewentualność limitowania wejść na targi, szczególnie w sobotę w godzinach popołudniowych. Zachęcają jednocześnie do odwiedzenia targów w czwartek lub piątek. Ci, którzy jednak na Targi wolą wybrać się w weekend, muszą liczyć się z nieco większymi kolejkami do kas lub stoisk.

Prestiżowy Konkurs

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® to również towarzyszący im od 1998 roku Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Niezwykle prestiżowe, w pełni niezależne wydarzenie na stałe już zagościło na kulturalnej mapie Polski. Głównym celem Konkursu jest nagrodzenie dzieł o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Promowane są przede wszystkim publikacje, wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Decyzją Jury Nagrodę im. Jana Długosza w 2017 r. otrzymał prof. Przemysław Czapliński za książkę Poruszona mapa,wydaną przez Wydawnictwo Literackie.

Tym razem w rywalizacji wzięły udział 64 tytuły, spośród których jury wybrało finałową dziesiątkę.

Nominowani w 21. Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza:

  1. Monika Bobako, Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej, Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2017
  2. 2.Michał Buchowski, Czyściec. Antropologia neoliberalnego postsocjalizmu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2017
  3. Ewa Domańska, Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017
  4. Andrzej Friszke, Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ "Solidarność" i KSS "KOR" 1981-1984, SIW ZNAK / Znak Horyzont, Instytut Studiów Politycznych PAN, Europejskie Centrum Solidarności, Kraków 2017
  5. Adam Hernas, Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Kraków 2017
  6. Paweł Kłoczowski, Stanisław Mancewicz, Marek Żebrowski, Kultura narodziny pisma, Instytut Książki, Instytut Literacki Kultura, Kraków/Paryż 2017
  7. Jerzy Kochanowski, Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957, SIW ZNAK / Znak Horyzont, Kraków 2017
  8. Jacek Leociak, Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2017
  9. Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2017
  10. Jerzy Zajadło, Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2017

Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Władysław Stróżewski – przewodniczący, prof. dr hab. Jan Ostrowski, prof. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Leszek Polony, prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Piotr Sztompka.

Małopolskie Forum Bibliotek

Biblioteka w roku 2028. Jaka będzie? Taka sama jak dziś czy zupełnie inna? Czy będzie potrzebna? Czy zmieści się w telefonie komórkowym? Czy będzie z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby swoich użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Czy postulowany model Biblioteki 2.0 zostanie zastąpiony przez inny model? Między innymi na te pytania uzyskają odpowiedź uczestnicy Małopolskiego Forum Bibliotek. To wydarzenie, którego bibliotekarzom i księgarzom szczególnie przedstawiać nie trzeba. W tym roku na jeden dzień przeniesie się do EXPO Kraków. 25 października na uczestników czekają branżowe spotkania, specjalistyczne panele dyskusyjne i inspirujące warsztaty.

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® to święto literatury, którego nie można przegapić. Cztery dni wspaniałych spotkań z autorami, ekspertami branży i czytelnikami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów. Do zobaczenia w EXPO Kraków!

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba ponad 70 tys. zwiedzających. Wydarzenie to ma formułę święta książki w całym mieście. Również poza terenem imprezy odbywać się będą spotkania z autorami, happeningi literackie, spektakle teatralne, konferencje, koncerty i wystawy.

Więcej informacji na temat wydarzenia: http://www.ksiazka.krakow.pl/pl/

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się