Czyżewski i Janicki laureatami nagrody literackiej im. Kazaneckiego

Czyżewski i Janicki laureatami nagrody literackiej im. Kazaneckiego

Czyżewski i Janicki laureatami nagrody literackiej im. Kazaneckiego

Udostępnij

Krzysztof Czyżewski i Piotr Janicki zostali laureatami literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2018 rok. W piątek wieczorem nagrody wręczono po raz dwudziesty ósmy.

Nagrodą im. Kazaneckiego wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Patron nagrody, zmarły w 1989 r. poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

W tym roku do konkursu zgłoszono 27 tytułów i autorów, kapituła nagrody nominowała trzech autorów - Piotra Janickiego za tomik poezji bez tytułu wydany w 2018 r., Iwonę Menzel za powieść Po wsze czasy i Piotra Nesterowicza za powieść Jeremiasz. Natomiast za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki Żegaryszki, wyróżniono Krzysztofa Czyżewskiego, pisarza i animatora działań międzykulturowych, współtwórcę Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Przewodniczący kapituły dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku podkreślił, że tegoroczna edycja nagrody zbiegła się z 30. rocznicą śmierci i 80. rocznicą urodzin jej patrona. „Bardzo się cieszymy, że finałowa czwórka jest w jakiś sposób zbieżna z duchem lirycznym Wiesława Kazaneckiego bądź z miejscem, w którym tworzył” - powiedział.

W ocenie kapituły, tomik Piotra Janickiego w sposób „niesamowicie refleksyjny” pokazuje zmagania autora z rzeczywistością; powieść Piotra Nesterowicza „jest sumą różnego rodzaju historii na temat Podlasia, mitów założycielskich, mitów regionalnych”, natomiast książka Iwony Menzel poruszyła bardzo ważną, zapomnianą historię obecności w Białymstoku Niemców po powstaniu styczniowym.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłaszając zwycięzców, podziękował wszystkim, dla których Białystok i Podlaskie stało się tematem twórczości. Krzysztofa Czyżewskiego uhonorowano za całokształt twórczości, natomiast Piotra Janickiego nagrodzono – jak podkreślił Truskolaski – „za odważny gest artystyczny i poetycką kontemplację”.

Czyżewski powiedział, że to dla niego niezwykle ważna nagroda, bo pokazuje, że „człowiek z Suwalszczyzny, pogranicza polsko-litewskiego” coraz bardziej staje się człowiekiem Podlasia. Wyjaśnił, że kiedy powstało województwo podlaskie, to on czuł się „trochę jak z innego świata”. „Z daleka patrzyliśmy na nagrodę Kazaneckiego, jakby dla nas nieosiągalną, że to dla nas był inny świat, najpierw Białystok, później Podlasie, ale to się rozszerza i to jest dla mnie ważne, bo my kulturowo musimy zszyć ten region” - dodał. W jego ocenie, coraz bardziej widać „wspólny pejzaż Podlasia”.

W poprzednich latach nagradzani byli m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Nesterowicz, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz i Anna Sołbut.

Kochanowski poinformował, że od przyszłej edycji nagrody, zostanie wprowadzona nowa kategoria, ogólnopolska, na najlepsze debiuty poetyckie, które zostały wydane w formie książki.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 roku. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele" i "Wiersze ostatnie".

[źródło: PAP, Sylwia Wieczerzyńska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się