Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Udostępnij

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.

Maria Iwaszkiewicz urodziła się 22 lutego 1924 r. w Warszawie. Była starszą z dwóch córek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Od 1928 r. mieszkała w Stawisku. Maturę uzyskała w 1942 r. na  tajnych kompletach w Warszawie.

Uczestniczyła w działaniach konspiracyjnych. W sierpniu 1944 r. wyszła za mąż za Stanisława Włodka, z którym miała dwoje dzieci - Macieja i Annę. Po wojnie jeszcze dwukrotnie wychodziła za mąż. Z drugim mężem Janem Wołosiukiem miała syna Jana. Jej trzecim mężem był pisarz Bogdan Wojdowski.

Po śmierci rodziców, realizując wolę Jarosława Iwaszkiewicza, podjęła działania na rzecz utworzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku i została jego honorowym kustoszem.

W 2010 r. została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Była nazywana „kronikarką polskiej kultury jedzenia”. W czasach PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, opowiadała o życiu w Stawisku. Jest autorką książek: Gawędy o jedzeniu (1967), Gawędy o przyjęciach (1975), Kuchnia francuska (1976, współautor Stanisław Włodek), Z moim ojcem o jedzeniu (1980). W 2018 r. wyszła jej książka pt. Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty, w której przywołuje ona smaki dzieciństwa, opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach.

Iwaszkiewicz opublikowała także w 2005 r. książkę Z pamięci, będącą jej wspomnieniami o dzieciństwie i młodości.

Na łamach „Zeszytów Literackich” publikowała wspomnienia w cyklu Portrety.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się