Dalsze prace nad projektem „Samorządy dla książki”

Dalsze prace nad projektem „Samorządy dla książki”

Dalsze prace nad projektem „Samorządy dla książki”

Udostępnij

Zainicjowany przez Polską Izbę Książki, miasto Kraków oraz Tragi w Krakowie latem ubiegłego roku projekt pod roboczym tytułem „Samorządy dla książki” toczy się dalej. W dniu 14.01. obradowali w Warszawie przedstawiciele:
- samorządów Gdańska, Izabelina, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Zakopanego
- organizacji pozarządowych - Fundacji Powszechnego Czytania, Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Polskiej Izby Książki
– bibliotek, instytucji naukowych i biznesu.

 

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki. Posiedzenie odbyło się w zabytkowych wnętrzach pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, udostępnionych dzięki uprzejmości Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie prowadziła Maria Deskur, prezeska FPC.

 

Uczestnicy pracowali nad zdefiniowaniem potrzeb i problemów w zakresie promowania czytania w lokalnej społeczności. Inspirującymi refleksjami podzielili się na początku spotkania Jacek Cichocki (Uniwersytet Warszawski), podkreślający siłę współpracy różnych środowisk i organizacji oraz Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego), zwracający uwagę na rolę i znaczenie narracji. Krótkie wprowadzenie o badaniach czytelnictwa i metodach jego upowszechniania w innych krajach zrobiła Maria Deskur. W drugiej części obrad odbyły się trzy warsztaty: O wprowadzeniu czytelnictwa na agendę ważnych tematów samorządowych rozmawiała grupa prowadzona przez Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. Kultury i Andrzeja Chrzanowskiego, członka Rady PIK. Nad opracowaniem modelowego pilotażu miasta upowszechniającego czytanie pracował zespół moderowany przez Marię Deskur. Temat efektywnego zaproszenia biznesu do współfinansowania upowszechniania czytania omawiała grupa pod przewodnictwem Włodzimierza Albina, prezesa PIK.

W podsumowaniu spotkania zdefiniowano potrzeby projektu i dalszą organizację prac.

FPC, PIK

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się