Damian Kowal laureatem konkursu „Proza nieobca”

Damian Kowal laureatem konkursu „Proza nieobca”

Damian Kowal laureatem konkursu „Proza nieobca”

Udostępnij

Wydawnictwo Warstwy i Wrocławski Dom Literatury ogłosiły wynik w trzeciej edycji konkursu na powieść bądź zbiór opowiadań „Proza nieobca”. Laureatem został Damian Kowal, pochodzący z Legnicy autor dwóch tomów poetyckich, którego powieść Ćwirowidło zachwyciła jury. Nagrodą w konkursie jest publikacja książki w Wydawnictwie Warstwy.

Damian Kowal urodził się w 1990 roku w Legnicy, obecnie mieszka we Wrocławiu. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową oraz filozofię. Zawodowo zajmuje się oprowadzeniem ludzi, a także edukacją ekologiczną. Jak sam twierdzi, lubi nudne sporty i muzykę ambient. W 2013 otrzymał nagrodę publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina, trzy lata później debiutował tomem Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha, za który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jego druga książka z wierszami, Pieśni, ukazała się w 2020. Ćwirowidło, które wydane zostanie z początkiem 2023 roku, będzie debiutem prozatorskim Kowala.

Przez trzy edycje konkursu propozycjom nadsyłanym do Warstw przyglądało się jury w tym samym składzie: Irek Grin (dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury), Paweł Mackiewicz (historyk literatury, profesor na UWr), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka związana z tygodnikiem „Polityka”) i Agnieszka Wolny-Hamkało (prozaiczka, poetka i dramatopisarka). W poprzednich dwóch odsłonach „Prozy nieobcej” kapituła podejmowało decyzje o nierekomendowaniu do druku żadnej ze zgłoszonych książek. W tym roku było inaczej, a propozycja Damiana Kowala w zasadzie nie budziła żadnych wątpliwości i zdeklasowała konkurencję.

Oto co o powieści Ćwirowidło Damiana Kowala pisze Paweł Mackiewicz:

Gdy piętnaście lat temu słuchało się narratora powieści Krzysztofa Vargi Nagrobek z lastryko, mieszkańca Warszawy przełomu dekad siódmej i ósmej XXI wieku, miasta po katastrofie politycznej (wojnie) i ekologicznej, dręczonego niebotycznymi cenami gazu i deficytami wody, można było jeszcze sądzić, że za tymi ciemnymi profecjami stoi autor puszczający oko do cokolwiek nadwrażliwych katastrofistów. Kiedy w 2022 roku Damian Kowal proponuje powieść, której bohater żyje we Wrocławiu przyszłości, drastycznie ograniczającym dostępność energii elektrycznej i reglamentującym zasoby wody, w świecie, w którym nikt już nie myśli o nadciągającym kataklizmie klimatycznym – z jego śmiercionośnymi skutkami od dawna trzeba się wówczas zmagać – trudno tę książkę czytać jako katastroficzne ostrzeżenie przed końcem świata, jaki znamy. Ćwirowidło nie jest zresztą ponurą wizją Apokalipsy. Daktary, bohater powieści, ma świadomość młodego człowieka z przyszłości: na Ziemi prawie nie ma już lasów, te ostatnie trzebią ludzie, niszczą je wichury, tornada i susze, wyginęły ostatnie wróble (szczęśliwie ostały się jeszcze mazurki), w zdziesiątkowanym ogrodzie zoologicznym można uprawiać warzywa, żeby mieć co jeść, imając się tylko prac dorywczych… „O mój borze!” – powiedziałby Daktary.

Pierwsza powieść Kowala zwraca uwagę wartką narracją, świetnymi dialogami, przemyślaną kompozycją i wyszukanym językiem. Poczuciem humoru i – zacięciem ornitologicznym autora. Proza zapewne nieobca mieszkańcom i sympatykom Wrocławia, bywalcom Stawów Milickich, amatorom ptactwa w Dolinie Baryczy.

Pierwsza edycja konkursu „Proza nieobca” ogłoszona została w 2018 i, podobnie jak dwie następne, skierowana była do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych. Należało jednak spełnić kilka kryteriów:
- zgłaszać można było powieści bądź zbiory opowiadań wcześniej niepublikowane
- nadesłane teksty musiały być dłuższe niż 280 000 znaków ze spacjami
- akcja powieści/opowiadań musiała być powiązana z Wrocławiem
 akcja powieści/opowiadań musiała toczyć się w znacznej części po 1945 roku

Powieść Kowala wydana zostanie w serii Wydawnictwa Warstwy „Proza nieobca”, w której dotąd ukazały się m.in. Magnetyzm Petro Jacenki, Wdech i wydech Dominiki Horodeckiej (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Witolda Gombrowicza) czy Dom dla Doma Wiktorii Ameliny.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się