Damon Galgut laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Damon Galgut laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Damon Galgut laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Udostępnij

Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został w środę wieczorem laureatem tegorocznej edycji Nagrody Bookera - najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej. Wyróżniona powieść „The Promise” („Obietnica”) jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.

7-letni Galgut wcześniej już dwa razy był nominowany do Nagrody Bookera: w 2003 i 2010 r. „Obietnica”, która jest jego dziewiątą powieścią, to historia postępującego upadku jednej z południowoafrykańskich rodzin na przestrzeni czterech dekad, od czasów apartheidu do dziś.

„Powieść łączy w sobie niezwykłą historię, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA w niesamowicie dobrze stworzonym pakiecie. Udaje jej się połączyć cechy świetnej opowieści, bo są w niej świetne pomysły i jest to książka, która daje dużo do przemyślenia, z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki” - powiedziała przewodnicząca jury Maya Jasanoff.

Tytuł „Obietnica” odnosi się do przyrzeczenia, że czarna służąca białej rodziny otrzyma dom, który zamieszkuje i ziemię, na której on stoi. Akcja książki rozpoczyna się w 1986 roku, a następnie powraca do losów tej rodziny w trakcie czterech pogrzebów, z których każdy odbywa się w innej dekadzie i w innym momencie historii RPA.

Galgut, który dorastał w Pretorii, w udzielonym wcześniej w tym roku wywiadzie stacji BBC wyjaśniał, że tytuł odnosi się również do niespełnionych obietnic w RPA po upadku apartheidu. „Myślę, że wielu z nas miało wysokie oczekiwania co do przyszłości. I myślę, że wielu z nas czuje, że te nadzieje się rozpadły. Ten mały kawałek ziemi jest tak naprawdę jedną niespełnioną obietnicą” - mówił.

Po publikacji w czerwcu w Wielkiej Brytanii „Obietnica” zebrała bardzo dobre recenzje - „The Guardian” nazwał ją „oszałamiającą”, „The Sunday Times” określił jako „ponurą, ale mającą wspaniałą narrację”, a „Financial Times” ocenił jako „złożone, ambitne, genialne dzieło”.

Pozostałymi pisarzami, którzy znaleźli się w ścisłym finale tegorocznej edycji, byli: Anuk Arudpragasam za „A Passage North”, Patricia Lockwood za „No One Is Talking About This”, Nadifa Mohamed za „The Fortune Men”, Richard Powers za „Bewilderment” i Maggie Shipstead za „Great Circle”.

Nagroda Bookera przez wiele lat była przeznaczona dla pisarzy z państw Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe. Od 2014 roku nagradzana może być dowolna powieść napisana po angielsku i wydana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureat otrzymuje obecnie 50 tys. funtów.

źródło: PAP, Bartłomiej Niedziński

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się