Diébédo Francis Kéré laureatem Nagrody Pritzkera!
Jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury na świecie — Nagrodę Pritzkera — zdobył w tym roku pochodzący z Burkina Faso architekt Diébédo Francis Kéré. Piszę o tym bo Polacy będący w "łapach developerów" zapomnieli już o tym, że istnieje wysublimowana, mądra przyjazna naturze architektura.
16 marca 2022 roku ogłoszono zwycięzcę tegorocznej Nagrody Pritzkera, którym został Diébédo Francis Kéré. Na co dzień prowadzi pracownię architektoniczną w Berlinie, mieście, w którym studiował. W swoich projektach zespół pracowni Kéré Architecture kładzie nacisk na angażowanie lokalnych społeczności w projektowanie i budowę — podkreślając, jak istotny jest wymiar społeczny każdego projektu i jak poprzez architekturę można wpływać na jakość życia.
Burkina Faso, z którego pochodzi architekt, należy do grupy najbiedniejszych krajów świata — dorastanie w tym miejscu również wpłynęło na misję, którą wyznaczył sobie laureat nagrody.Dorastałem w społeczności, gdzie nie było przedszkola, a lokalna społeczność była twoją rodziną. Wszyscy się o ciebie troszczyli, a cała wioska była twoim placem zabaw. Moje dni były wypełnione zdobywaniem jedzenia i wody, ale także po prostu przebywaniem z innymi, rozmowami, budowaniem domów. Pamiętam pokój, w którym moja babcia siedziała i opowiadała historie przy słabym świetle, podczas gdy my tuliliśmy się do siebie, a jej głos wewnątrz pokoju otaczał nas, wzywając do przybliżenia się i stworzenia bezpiecznego miejsca. To było moje pierwsze poczucie architektury — wspomina laureat.
Projekty Kéré Architecture są realizowane na całym świecie. Od niewielkich punktów medycznych w Afryce, przez pawilony i gmachy muzeów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dla laureata nagrody z pewnością nie ma tematów za małych lub nieistotnych — w pełni rozumie społeczną odpowiedzialność architektury i jej możliwość wpływu na życie osób najbardziej potrzebujących. Do najważniejszy realizacji należy Drewniany pawilon Xylem, szkoła w Gando, gmach Instytutu Geothego w Dakarze czy budynek Zgromadzenia Narodowego w Beninie.
Kéré, dzięki budynkom, które pokazują piękno, skromność, śmiałość i inwencję, a także dzięki integralności swojej architektury i gestu, z wdziękiem podtrzymuje misję tej nagrody — czytamy w oficjalnym oświadczeniu Kapituły Nagrody Pritzkera.
Nagroda Pritzkera
Nagroda Pritzkera przyznawana jest od 1979 roku. Powstała z intencji Jaya A. Pritzkera i jego żony Cindy. Celem było coroczne uhonorowanie żyjącego architekta lub grupy architektów wybitnie zasłużonych dla sztuki architektury i kultury. Do grona laureatów nalezą między innymi Oscar Niemeyer, Arata Isozaki i Zaha Hadid.
opr.Wiktor Bochenek
Za