Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ

Dlaczego kobiety robią dramaty? „córy warszawskie #dziwystołeczne” w Domu Kultury KADR

Udostępnij

Dlaczego tak mało kobiet jest obecnych w historii polskiego teatru? Co się stało z dramatami tworzonymi przez polskie autorki na początku XX w.? Czy napisane przez nie teksty wciąż mają sceniczną moc i warto je dziś wystawiać?  Nowy projekt „córy warszawskie #dziwystołeczne" stworzony przez członkinie grupy TERAZ POLIŻ jest próbą odpowiedzi na te pytania i przywrócenia głosu znanym i nieznanym dramatopisarkom.

W projekt zaangażowali się m.in.: Danuta Stenka, Maria Seweryn, Wojciech Kalarus, Przemysław Stippa, Sylwester Maciejewski, Paweł Koślik czy Mirosław Zbrojewicz.
 Wszystkie wydarzenia począwszy od 1 października 2017 r. odbywać się będą w Domu Kultury KADR przy ul. Rzymowskiego 32 w Warszawie.

Sybilla
 

 Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa

Przez wieki teatr, podobnie jak wiele innychobszarów kultury i życia społecznego, zdominowany był przez mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że kobiety nie tworzyły, wręcz

przeciwnie– powstawały ciekawe tekstyna scenę, które zostały przemilczane lub niezauważone. Albo takie, które były wystawiane z sukcesemlub zyskały rozgłos jako nowatorskie, a mimo too nich zapomniano. Co spowodowało wykluczenie tych dramatów z pamięci zbiorowej i ich brak w kanonie literatury polskiej?
Próbując odpowiedziećna to pytanie członkinie TERAZ POLIŻ stworzyły  projekt „córy warszawskie #dziwystołeczne”
.
Ab y przywrócić głos naszym autorkom, zadbać o obecność kobiet w historii teatru, zburzyć patriarchalny porządek i przede wszystkim odkryć przed widzami nieznany rozdzi
ałpolskiej literatury.

Silent theatre czyli teatralne wydanie silent disco

 
TERAZ POLIŻ przygotowało w tym sezonie coś specjalnego dla stołecznej widowni– silent theatre, czyli publiczne odsłuchania słuchowisk powstałych na podstawie tekstów polskich dramatopisarek pierwszej połowy XX w. Spośród 100 tekstów wybranych zostało 5 dramatów: „Życie mimo wszystko” Ireny Krzywickiej, „Zburzenie Tyru” Amelii Hertzówny, „Hotel Belle Vue” Magdaleny Samozwaniec,„Sygnały” Ewy Szelburg -Zarembiny oraz „Rozmowa z własną nogą” Anny Świrszczyńskiej.
Opróczaktorek z TERAZ POLIŻ w nagraniach zrealizowanych we współpracy z Teatrem Polskiego Radia usłyszeć można m.in. Danutę Stenkę, Marię Seweryn, Wojciecha Kalarusa, Przemysława Stippę czySylwestra Maciejewskiego. Słuchowiskom towarzyszyć będą wykłady prowadzone przez badaczkiz zespołu HyPaTia. Nagrania będą dostępne na platformie NINATEKA.PL„Kto się boi Sybilli Thompson?

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się