Dni Wyszehradzkie od najbliższego czwartku

Dni Wyszehradzkie od najbliższego czwartku

Dni Wyszehradzkie od najbliższego czwartku

Udostępnij

„Art Piknik w Willi Decjusza” to cykliczne wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżaniu krakowianom różnorodności kulturowej miasta oraz jego wielokulturowych korzeni.

Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza nawiązuje do charakteru miasta - otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Instytut Kultury Willa Decjusza z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej postanowił zorganizować Art Piknik poświęcony krajom należącym do V4. Willa Decjusza od lat jest bowiem członkiem wyszehradzkiej sieci organizacji animujących szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, miejscem spotkań przyszłych przywódców regionalnych oraz centrum innowacyjnych rozwiązań.

Planowany w terminie 1-4 lipca 2021 Art Piknik będzie prezentował kulturę krajów Grupy Wyszehradzkiej. We współpracy z licznymi instytucjami kultury – ambasadami i instytutami – organizatorzy planują przygotowanie programu ukazującego interesujące i wartościowe zjawiska w sztukach plastycznych, filmie, literaturze i muzyce Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

PROGRAM

1.07. godz. 18.00, Willa Decjusza (dolny dziedziniec)

Otwarcie wędrownej wystawy plakatu z krajów V4 „PoszTerra”.

Z okazji 30 rocznicy nawiązania współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej Węgierska Akademia Sztuki zainicjowała zorganizowanie międzynarodowej wystawy plakatu pt. PoszTerra.

"Cztery kraje, cztery języki, dwunastu grafików. Coś, co da się wyrazić jednym obrazem, choć do jego objaśnienia potrzeba tysiąca słów. Postawiony punkt, rozpoczęta linia, fragment rysunku na serwetce, maseczce czy na odwrocie podstawki pod kufel... szkice, koncepty, „komunikacja wizualna”. Kraje grupy wyszehradzkiej to potęgi w sztuce plakatu."

/István Orosz, artysta grafik, reżyser filmowy; fragment katalogu wystawy/

Jak zaznaczono we wstępie do katalogu wystawy, kraje V4 to potęgi w sztuce plakatu. Podkreślają to najważniejsze, organizowane od wielu lat cykliczne wydarzenia, takie jak: Biennale w Brnie, Triennale w Trnawie, budapeszteński Posterfest i warszawskie Biennale Plakatu. Przekrojową wystawę stanowi niełatwy wybór prac trzech wybitnych artystów reprezentujących każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Obok dzieł mistrzów prezentowane są również projekty wybranych uczniów. Zestawione obok siebie prace autorów z Węgier, Polski, Czech i Słowacji pokazują historię projektowania plakatów kulturalnych o charakterystycznych cechach narodowych. Inauguracja ekspozycji odbyła się w Peszteńskiej Reducie, a następnie starannie wybrana kolekcja projektów plakatowych rozpoczeła podróż do stolic krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych miast V4.

Kurator wystawy: Krzysztof Ducki

Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 lipca 2021.

1.07., godz. 18.30-20.30, Ogród Gotycki przy Willi Decjusza

Pokaz gry w teqball + otwarta strefa do gry

Teqball to dyscyplina sportowa wymyślona przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej.

2.07., godz. 17.00, Willa Decjusza/ Villa Decius

Spotkanie „Literacki Środek Europy” /Meeting: Literary Center of Europe.

„Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” – opublikowany w 1984 roku esej Milana Kundery zapoczątkował trwającą od dziesięcioleci debatę na temat wspólnej tożsamości środkowoeuropejskich krajów. Proponujemy przenieść tę dyskusję w nieco inną dziedzinę i zapytać: czy istnieje dziś literatura Środkowej Europy? Czy można wskazać jej wspólne źródła, czy mamy raczej do czynienia z różnorodnością tradycji poszczególnych środkowoeuropejskich krajów?

W dyskusji udział wezmą Pavol Rankov (Słowacja), Alena Mornštajnová (Czechy), Aleksander Kaczorowski (Polska) oraz Ferenc Czinki (Węgry) – stypendyści programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, realizowanego od 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza. Prowadzenie: : Aleksandra Hudymač

2.0.7., godz. 18.00, Willa Decjusza

Koncert zespołu BalkanArtz – tradycyjna muzyka w nowoczesnej aranżacji

BalkanArtz powstał w 2015 roku, skupia artystów, którzy inspirują się muzyką ludową i dzięki swoim fascynacjom oraz doświadczeniom muzycznym tworzą jej niepowtarzalne interpretacje. Drugi człon nazwy zespołu nawiązuje do węgierskiego słowa „Arc”, które oznacza „twarz” – i tak właśnie BalkanArtz, łącząc tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami, ukazuje słuchaczom nową twarz muzyki bałkańskiej.

3.07., godz. 18.00, Willa Decjusza

Otwarcie wystawy monotypii i rzeźb „Botanical Dream no.11” prof. Milana Lukáča

Wystawa „Botanical Dream no.11” autorstwa prof. Milana Lukáča jest artystyczną podróżą w czasie - powrotem twórcy do czasów dzieciństwa i jego fascynacji przyrodą. Ekspozycja przybierająca formę rzeźb i grafik, zainspirowana florą i fauną ogrodu z dzieciństwa, tworzy mityczną przestrzeń – z jednej strony intymną i bliską, z drugiej symbolizującą cały świat i życie – będzie doskonale korespondować z zieloną przestrzenią wokół pałacu oraz  stanowić intrygujące nawiązanie do rzeźb Bronisława Chromego, prezentowanych w Parku Decjusza, nieopodal Willi.

4.07., godz. 17.00, krakowskie Planty (między ul. Poselską a Wawelem),

Otwarcie wystawy plenerowej „Wyszehrad to ludzie” z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

Ideą wystawy jest przedstawienie ludzi zaangażowanych we współpracę V4 -  ich osiągnięć, sukcesów, działań, ale także wyzwań, szans i trudności, przed którymi stają. Wystawa podzielona na kilka obszarów tematycznych jak historia, kultura, ludzie, współpraca transgraniczna, edukacja, aspekty innowacyjności i solidarności i ma na celu podkreślenie roli społeczności tworzących V4 na różnych poziomach oraz ukazanie siły współpracy międzynarodowej w skali lokalnej i globalnej.

PATRONAT HONOROWY - WITOLD KOZŁOWSKI, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

1.07, 2.07. 4.07., godz. 19.00, Willa Decjusza

Havel w roli głównej. Kino Letnie w Willi Decjusza.

Pokazy filmów:

1.07.2021 r. godz. 19.00

"Olga", reżyseria Miroslav Janek

Olga Havlová była wyjątkową kobieta, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako bezkompromisowa komentatorka społeczna I zasadnicza dysydentka, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

Film dokumentalny, 2014, 87 min.

2.07.2021 r. godz. 19.00

"Obywatel Havel", reżyseria Miroslav Janek / Pavel Koutecký

Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał "Obywatel Havel", pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat.

Film dokumentalny, 2008, 120 min.

4.07.2021 r. godz. 19.00

"Nasz Waszek. O sile bezsilnych", reżyseria Krystyna Krauze

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989.

Film dokumentalny, 2012, 52 min.

Na pokazy obowiązuje wcześniejsza rejetracja.

 

1.07.-4.07., Willa Decjusza

Wystawa towarzysząca Kinu Letniemu w Willi Decjusza

 „Václav Havel. Polityka i sumienie”.

1.07.-4.07., godz. 12.00-20.00, Willa Decjusza

Kawiarniany ogródek z wyszehradzkim menu

5.07., Willa Decjusza

godz. 10.45: Wykład Visegrad Looks Ahead - Humanizing AI, prof. Aleksandra Przegalińska, Futurolog, Vice Rektor Akademii Leona Kuźmińskiego

godz.12.00: Debata panelowa: 30 Years of the Visegrad Group – Successes, Challenges and Goals  for Future

Paneliści:

JE Ivan Jestřáb   – Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce

Dr Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie

Tomaš Kašaj - Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

Zbigniew Rau  – Minister Spraw Zagranicznych (tbc)

Moderator: Jarosław Gugała

Debata będzie transmitowana na profilu facebookowym Stowarzyszenia Willa Decjusza

www.willadecjusza.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się