Rozpoczyna się 10. Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie

Rozpoczyna się 10. Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie

Rozpoczyna się 10. Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie

Udostępnij

Dwudziestego trzeciego czerwca zaczął się oficjalnie X Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie. Dwukrotnie przekładany w związku z pandemią, odbędzie się ostatecznie w formule stacjonarnej.

Na zaproszenie Instytutu Książki działającego we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie w festiwalu weźmie udział Tomasz Grzywaczewski, promujący ukraiński przekład swojej reporterskiej książki „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (tłum. Natalia Tkaczyk).

Oprócz spotkania z Grzywaczewskim Instytut Polski w Kijowie przygotował także trzy inne spotkania: „Jan Paweł II i jego związki z Ukrainą (z okazji 20. rocznicy wizyty papieża na Ukrainie), „Sześcioksiąg Lemowski”, czyli wydarzenie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, oraz prezentacja książki Dmytra Antoniuka „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie”. Szczegóły na stronie kijowskiego Instytutu, a poniżej przybliżamy szczegóły spotkania z autorem książki „Granice marzeń”.

***

26 czerwca  | 13:30 – 14:15 | Kawiarnia Europa

Szlaki (do) państw nieuznawanych. Rozmowa o książce Tomasza Grzywaczewskiego “Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”.

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już rok później wybuchnie tam kolejny konflikt. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Uczestnicy: Tomasz Grzywaczewski, Ołena Szeremet, Inha Kejwan.

Partnerzy: Wydawnictwo Knyhy – ХХІ, Instytut Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się