Już niebawem Rabka Festiwal

Już niebawem Rabka Festiwal

Już niebawem Rabka Festiwal

Udostępnij

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju odbędzie się w dniach 7-10 lipca. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będą „korzenie” – rozumiane bardzo szeroko. Instytut Książki jest partnerem wydarzenia, podczas którego obecna będzie także kampania „Mała książka – wielki człowiek”.

Festiwal, podczas którego odbędzie się 25 spotkań autorskich, 1 konferencja dla dorosłych, 4 wystawy, 4 różne gry miejskie w Parku Zdrojowym oraz plenerowy „escape room”, dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Imprezie towarzyszyć będzie temat korzeni biologicznych (Tomasz Samojlik „Jak głęboko sięgają korzenie Puszczy Białowieskiej”), rodzinnych (Małgorzata Swędrowska „Moja babcia, mój dziadek”) i kulturowych. Nie zabraknie rozmów o korzeniach polskiej kultury tradycyjnej („Maryjki” Justyny Bednarek i Marianny Oklejak), a także o korzeniach kultury naszych współobywateli: Łemków (spotkanie z Martą Graban-Butryn), Romów (spotkanie z Małgorzatą Mirgą – Tas) i Żydów (spotkanie z Miriam Synger). W trakcie popołudnia  z Martą Kisiel „Małe Licho i Wielcy Wieszczowie” mowa będzie o romantycznych korzeniach współczesnej fantastyki, a wystawa na podstawie książki „Bookface” Tomasza Brody pozwoli zajrzeć w korzenie literatury światowej i wejść w dialog, który na przestrzeni wieków prowadzą ze sobą wielcy pisarze. Poruszone zostaną również kwestię ludzi „przesadzonych”, których konieczność albo własny wybór wyrwały z rodzinnej ziemi i zmusiły do zapuszczenia korzeni w nowym miejscu. Ważny będzie także temat buntu przeciw całemu światu, a więc i korzeniom, o czym mowa będzie w trakcie spotkania z Agnieszką Wolny-Hamkało wokół książki „Nikt nas nie upomni”.Podczas codziennych „czytań na dobranoc” w rabczańskim amfiteatrze, będziemy mogli posłuchać Anny Cieślak, Jerzego Stuhra, Witolda Vargasa z polsko-boliwijską grupą aktorską „Entre dos Aguas un Teatro” oraz Magdaleny Walach.

9 lipca przed południem rozpocznie się cykl dwunastu dwudziestominutowych eksperckich prezentacji dla dorosłych (rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli), które dotyczyć będą rozwijania czytelnictwa i kreatywności dzieci. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Adam Bartosz, Anna Czabanowska-Wróbel, Grzegorz Leszczyński, Waldemar Łazuga, Dorota Majerczyk, Tomasz Majkowski, Bożena Szroeder i Magdalena Tomalak. Podczas spotkania dla dorosłych wręczona zostanie festiwalowa nagroda „Zwyrtała 2021” za najlepszy pomysł promujący czytanie. Spotkanie dla dorosłych odbędzie się „na żywo” w nowoczesnych, przeznaczonych dla 200 osób pomieszczeniach Teatru Lalek „Rabcio”. Prowadzona będzie także transmisja internetowa.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod tym adresem

Festiwal organizowany jest w formule hybrydowej. Duże spotkania autorskie odbędą się na wolnym powietrzu, w ogromnym rabczańskim amfiteatrze, z transmisją internetową. Te bardziej kameralne – wyłącznie w Internecie. Gry miejskie, wystawy plenerowe  i plenerowy „escape room” – w Parku Zdrojowym. Spotkanie dla dorosłych – w teatrze.

Festiwal organizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO, we współpracy z Miejską Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju dzięki dofinasowaniu ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, oraz ze środków Miasta Rabka-Zdrój.

Pliki do pobrania

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się