Narodowe Czytanie 2017

Narodowe Czytanie 2017

Do 15 lutego głosujemy na lekturę Narodowego Czytania

Udostępnij

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowski Juliusza Słowackiego i Wesele Stanisława Wyspiańskiego to utwory, spośród których można wybierać lekturę Narodowego Czytania 2017. Głosować można do 15 lutego.

To, które dzieło zyskało najwięcej głosów, okaże się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Prezydent Andrzej Duda ogłosi wtedy, który utwór został wybrany do Narodowego Czytania 2017.

Głosować można jeszcze przez tydzień, do 15 lutego. W tym celu należy wybrać jeden z biorących udział w plebiscycie utworów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl.

Zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu, prezydent Andrzej Duda podkreśla, że proponowane utwory łączy „istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział we wtorek PAP, że kancelaria zwróciła się do kilkunastu wydziałów filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk z prośbą o wskazanie ważnych dzieł polskiej literatury, spośród których miałaby zostać wyłoniona lektura na tegoroczne Narodowe Czytanie.

„Wśród kilkudziesięciu pozycji kilka się powtarzało i to są właśnie te cztery, które zostały poddane pod osąd opinii publicznej, na które padają głosy. Są to: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowski Juliusza Słowackiego i Wesele Stanisława Wyspiańskiego" - powiedział Kolarski.

Poinformował, że Narodowe Czytanie zwycięskiego utworu zostanie zainaugurowane przez parę prezydencką w pierwszy weekend września.

Kolarski podkreślił, że wybrane utwory należą do kanonu polskiej kultury. „To są pozycje, które kształtują naszą tożsamość, są częścią narodowej kultury. One są ważne dla nas jako zbiorowości" - powiedział.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i Lalkę Bolesława Prusa (2015 r.).

W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Wspólną lekturę także wyłoniono w głosowaniu. Wybierać można było spośród pięciu pozycji: Chłopów Władysława Reymonta, Nocy i dni Marii Dąbrowskiej, Wesela Stanisława Wyspiańskiego, Popiołów Stefana Żeromskiego i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, które zwyciężyło w ubiegłorocznym głosowaniu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się