Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?

Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?

Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?

Udostępnij

Osiem wspaniałych bibliotek w Polsce – o ich powstawaniu z wielką pasją opowiadają kierujący nimi dyrektorki i dyrektorzy, pracujące tam bibliotekarki, a także burmistrzowie i przedstawiciele samorządów dostrzegający w instytucjach kultury olbrzymią wartość dla społeczności lokalnych.

Niech te opowieści staną się inspiracją dla tych, którzy chcieliby skorzystać z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - priorytetu 2 „Infrastruktura bibliotek 2021 – 2025”. Jego operatorem jest Instytut Książki. Zapraszamy do obejrzenia filmu i do współpracy.

 „Infrastruktura bibliotek” to program działający już od ponad 10 lat. Dzięki niemu udało się wybudować, zmodernizować czy wyposażyć ponad 460 bibliotek w całej Polsce. NPRCz 2.0 to kolejnych kilkadziesiąt już rozpoczętych projektów i wciąż ponad 180 mln złotych do rozdysponowania w kolejnych naborach wniosków. W najbliższych latach sfinansowane zostaną dzięki nim działania inwestycyjne w bibliotekach publicznych.

Dobra inwestycja, także ta w obiekty biblioteczne, musi być adekwatna do potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności. Winna ona opierać się na ścisłej współpracy między biblioteką a samorządem, być przemyślana, nawiązywać do tradycji i historii miejsca, a także mieć na uwadze krajobraz.

Korzystając z bogatego doświadczenia oraz praktycznej wiedzy dotychczasowych beneficjentów „Infrastruktury bibliotek” oraz odpowiadając na oczekiwania przyszłych wnioskodawców wyrażone w badaniu ankietowym, przygotowaliśmy materiał filmowy poświęcony inwestycjom w infrastrukturę bibliotek.

Oddaliśmy głos dyrektorkom, kierowniczkom i dyrektorom bibliotek, specjalistkom i specjalistom, ale także przedstawicielom samorządów. Głosem beneficjentek i beneficjentów, ich organizatorów i wykonawców pragniemy zainspirować do działania, pokazać dobre praktyki i rolę współpracy biblioteki z lokalnymi władzami, wskazać rozwiązania przynoszące nie tylko dodatkowe punkty w procesie oceny, ale przede wszystkim realne korzyści dla inwestora-biblioteki. Chcemy także odpowiedzieć na pytania, dla kogo i po co inwestujemy w bibliotekę, a przede wszystkim: jaką społeczną przemianę ta inwestycja może wyzwolić, co umożliwia, jakie daje szanse?  

Materiał powstał w ośmiu lokalizacjach:

- w zabytkowym obiekcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej;

- w nowoczesnych wnętrzach Mediateki Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki;

- w wielofunkcyjnych przestrzeniach Biblioteki Publicznej w Piasecznie;

- we wpasowanej w lokalny krajobraz filii bibliotecznej w Przysietnicy (Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu);

- w bogatych w historię pomieszczeniach Biblioteki Biecz;

- w przygotowującej się do przebudowy w Mediatekę Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu;

- w skrojonej na miarę lokalnych potrzeb filii bibliotecznej w Górze (Biblioteka Publiczna

Gminy Jaraczewo);

- w osadzonej w lokalnej historii Kamienicy Kultury w Jarocinie (filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin).

 

Dobra biblioteka. Jak "Infrastruktura bibliotek" zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?

 

Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” to część Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To także kontynuacja oraz rozwinięcie działań z lat ubiegłych – Priorytetu 2 NPRCz „Infrastruktura bibliotek 2016-2020” oraz Priorytetu PW Kultura+ „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”.

W obecnej edycji w ramach dofinansowania (od 500 000,00 zł do 2 250 000,00 zł) można otrzymać środki na budowę, przebudowę, modernizację, rekonstrukcję i adaptację obiektów bibliotecznych. Każde zadanie może być realizowane wraz z wyposażeniem biblioteki i zagospodarowaniem terenu wokół niej.



Instytut Książki jako Operator Priorytetu zachęca do zapoznania się z zasadami udzielania dofinansowania, dostępnymi w materiałach pod linkiem: https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2021%E2%80%932025,82.html

Projekt zrealizowano w ramach zadania Finansowanie kosztów obsługi Priorytetu 2. w ramach NPRCz 2.0.

 

Projekt sfinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się