Wystawa internetowa - MojaPamiątka już dostępna!

Wystawa internetowa - MojaPamiątka już dostępna!

Wystawa internetowa - MojaPamiątka już dostępna!

Udostępnij

Muzeum Historii Polski udostępniło wystawę internetową „#MojaPamiątka”, będącą podsumowaniem akcji społecznej zainicjowanej w 2020 roku przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

Do Muzeum Historii Polski zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka. Zespół ekspertów stworzył z nich wystawę – nasyconą emocjami opowieść o losach polskich rodzin w czasach wojny i pokoju. Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace zostały przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.

„Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych” – mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka. Wiele z nich jest bardzo obszernych i często poruszają one wiele wątków, zarówno tych rodzinnych, jak i tych z historii Polski.

Wirtualna wystawa #MojaPamiątka prezentuje najciekawsze prace nadesłane do Muzeum w ramach akcji społecznej zrealizowanej przez Muzeum we współpracy z Kancelarią Premiera w okresie pandemicznym. Pokazane zostały w porządku chronologicznym. Najstarsze z rodzinnych opowieści sięgają początków XIX wieku, a te najnowsze dotyczą schyłku PRL. Poszczególne okresy polskiej historii, z którymi nierozerwalnie wiążą się losy polskich rodzin, zostały umieszczone na osi czasu po lewej stronie ekranu. Można więc zwiedzać wystawę po kolei lub wybrać konkretny okres. Przy każdej z prezentowanych pamiątek znajduje się krótki opis, który można rozwinąć, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach opowieści, przeczytać fragmenty nadesłanych prac, obejrzeć dodatkowe fotografie, a także pobrać całą pracę w pliku PDF.

Niektóre z nadesłanych prac opowiadały o losach kilku pokoleń lub o wydarzeniach odnoszących się do różnych okresów w historii. W takich sytuacjach na dole strony zostały zamieszczone odsyłacze do innej pamiątki pochodzącej z tego samego źródła, by odbiorca mógł prześledzić wcześniejsze i późniejszych losy danej rodziny.

Część prac została zaprezentowana nie na osi czasu, lecz w zakładce „Dodatkowe materiały” znajdującej się na górnym pasku. Można je pobrać w formie plików PDF

Sprawdź historie nadesłane w ramach akcji #MojaPamiątka!

 

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się