Druga edycja Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Druga edycja Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Druga edycja Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Udostępnij

Do 20 marca przyszłego roku przyjmowane będą zgłoszenia w drugiej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Spośród nadesłanych utworów komisja kwalifikacyjna wyłoni 20, przekazując je do dalszej oceny kapitule nagrody. Ta wyłoni finałową trójkę i laureata konkursu.

W tegorocznej, pierwszej edycji konkursu, zgłoszono 131 utworów. Komisja kwalifikacyjna odrzuciła siedem, które nie spełniały warunków regulaminu. Z pozostałych 124 prac, 21 przeszło do kolejnego etapu. Laureatką została Małgorzata Maciejewska, która za sztukę „Feblik” otrzymała nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza ma na celu „wspieranie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej”. Obecnie rozpoczęto nabór prac w drugiej edycji konkursu, w którym jurorami są Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

Do konkursu można zgłaszać utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów mających w dorobku przynajmniej jeden utwór literacki wcześniej opublikowany (z nadanym numerem ISBN) i/lub wystawiony na scenie teatru repertuarowego. Tekst zgłaszany do konkursu nie może być wcześniej publikowany ani wystawiony w formie sztuki teatralnej.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym komisja kwalifikacyjna wstępnie oceni nadesłane teksty, wybierając spośród nich 20 utworów. Następnie kapituła wybierze trzy utwory, kwalifikując je do finału. Ogłoszenie finalistów nastąpi do końca września 2023 roku, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 30 listopada 2023 roku.

Pierwszą edycję konkursu, organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach, rozstrzygnięto 13 listopada tego roku. Zwyciężyła Małgorzata Maciejewska, autorka sztuki „Feblik”. Wyróżnienia otrzymało dwoje pozostałych finalistów – Jolanta Fainstein za dramat „Mama ma szorstkie ręce”, a Krzysztof Szekalski – za „XYZ”. Autorka najlepszego utworu dostała nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a dwoje pozostałych finalistów – wyróżnienia w wysokości po 5 tys. zł. Teksty finałowe dostępne są w internecie na stronie organizatora konkursu pod adresem www.nagrodarozewicza.pl.

Wśród nadesłanych w pierwszej edycji prac znalazły się bardzo różne sztuki – od rekonstrukcji z udziałem „prawdziwych” bohaterów, przez futurystyczne tragikomedie i poważne teksty poruszające takie tematy jak historia, polityka czy tożsamość płciowa, po scenariusze penetrujące ludzką psychikę. Niektóre dramaty przyciągały nietypową formą i oryginalną warstwą językową, inne – uporządkowaniem i rzemieślniczą pracą na wysokim poziomie.

Patronat Tadeusza Różewicza (1921-2014) nad nagrodą jest nieprzypadkowy – w Gliwicach przez dwadzieścia lat mieszkał i w tym mieście napisał nie tylko swoje najbardziej znane utwory sceniczne, ale i inne dzieła literackie, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 1995 roku ten wybitny poeta, dramaturg i prozaik został honorowym obywatelem Gliwic. Gliwickie mieszkanie Różewiczów mieściło się przy ul. Zygmunta Starego 28. Tadeusz Różewicz mieszkał w tym mieście od 1949 do 1968 roku. Pisarz był też związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym działał m.in. Wojciech Pszoniak.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się