Pełna rozmachu, poetycka, skrząca się dowcipem opowieść o kobiecie, która tchnieniem powołuje do życia baśniowe imperium i szepcząc do uszu jego mieszkańców, nadaje bieg historii.
Tkając tę opowieść z wątków hinduskiej mitologii, dziejów królestw, państw i państewek, postaci bogiń i bogów, bohaterów z krwi i kości, Rushdie sięga po tak bliskie mu tematy poczucia przynależności, natury ludzkiej, relacji między państwem a religią i jej instytucjami, wielokulturowości, równości, a zwłaszcza pozycji i roli kobiety w patriarchalnym społeczeństwie.
Miasto Zwycięstwa to wspaniale opowiedziana saga o miłości, przygodzie i micie, która sama w sobie jest świadectwem potęgi opowieści.
Opinie o książce:
Miasto Zwycięstwa to powieść bezmierna, głęboka i niebosiężna. Każda strona jest magiczna, każda strona olśniewa. Jak to bywa z ważnymi dziełami sztuki, nie przypomina żadnej innej powieści, którą mógłbym przywołać… Wielkie osiągnięcie jednego z naszych najwybitniejszych żyjących pisarzy. - MICHAEL CUNNINGHAM
Salman Rushdie w najbardziej wirtuozerskim wydaniu. Cudowna opowieść o średniowiecznych Indiach, która jest także, jak zawsze u tego autora, przypowieścią o triumfie życia – w całym jego radosnym, nieokiełznanym bogactwie – nad siłami fanatyzmu i ciemności. - HARI KUNZRU
Salman Rushdie stworzył przepiękny mit o tworzeniu mitów. Miasto Zwycięstwa składa hołd etycznej wyobraźni i nieprzemijalności opowiadania. Na jego stronicach znajdziecie podróżników, pazernych królów, zamieszkujących jaskinie mistyków, prorokinie zwiastujące zgubę, a w gorącym i elokwentnym sercu tej powieści – narratora, który przypomina nam, że śmierć może nam odebrać wiele, nigdy wszak nie pozbawi naszych słów mocy. Opowieść i gawędziarz są trwalsze niż wojny, przemoc, nawet samo życie. - COLLUM McCANN
Salman Rushdie jest geniuszem i marzyłabym, żeby codziennie przed snem czytał mi baśnie – albo rozdział swojej książki. Skala jego intelektu i wyobraźni jest jak liczba gugolpleks, sięga nieskończoności, a to jeszcze mało powiedziane. W Mieście Zwycięstwa Rushdie snuje opowieść, która prowadzi nas z powrotem do kluczowych pytań – co to znaczy być człowiekiem, co znaczy być autentycznym, co znaczy kochać i rozpaczać. A.M. HOMES
Nikt, naprawdę nikt nie potrafi ożywić całego świata z taką mocą i mądrością, z takim humorem i polotem jak Salman Rushdie. W panteonie jego powieści Miasto Zwycięstwa wybija się jako wyjątkowe osiągnięcie wyobraźni. Opiera się kategoryzacji, ale sprzyja czytelniczej przyjemności. - GARY SHTEYNGART
Miasto Zwycięstwa to pojemna i wartka opowieść, w której pisanie o przeszłości to także sposób, by spojrzeć prosto w oczy teraźniejszości i pokazać, że natura ludzka od stuleci się nie zmienia. W dowcipie i poetyckości swojej prozy Rushdie pokazuje nam nie tylko świat, który stworzyliśmy, lecz – co ważniejsze – ten, który możemy stworzyć na nowo. - NATASHA TRETHEWEY
Kilka słów o autorze:
Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, w roku 2000 przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest także laureatem wielu innych nagród literackich. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety – jego najsłynniejsza powieść. Pisarz dwukrotnie gościł w Polsce – w roku 2006 i 2017. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.
12 sierpnia 2022 Salman Rushdie tuż przed wykładem, który miał wygłosić w Chautauqua Institution i który zamierzał poświęcić wolności słowa oraz Stanom Zjednoczonym jako bezpiecznemu schronieniu dla pisarzy przebywających na wygnaniu, został zaatakowany przez nożownika. W wyniku zamachu stracił wzrok w jednym oku i czucie w jednej ręce.
Dom Wydawniczy REBIS jest polskim wydawcą dzieł Salmana Rushdiego - zarówno powieści, opowiadań, jak i esejów.
5. Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego, Beata Biały
Beata Biały z czułością składa portret Jana Nowickiego z rozmów z jego bliskimi i z własnych wspomnień.
A także z zapisków samego aktora, który jako pisarz przelał kawał swojego życia na karty książek.
Jan Nowicki. Aktor, pisarz, poeta. Dla większości Wielki Szu, choć on sam najbardziej dumny był ze swoich książek. Uważał, że aktorem może być każdy, a prawdziwych pisarzy jest niewielu. Nikt tak nie uwodził słowem jak on. Szuler doskonały. Również w miłości, której nieustannie szukał. Uważał, że w życiu mu się po prostu udało. Bo nie miał wielkich marzeń. Prosty chłopak z małego Kowala na Kujawach wybrał się w świat i zdobył tam więcej, niż się spodziewał. Wracał jednak zawsze w rodzinne strony, bo najbardziej cenił prostotę wiejskiego życia. Żył, jak chciał, na własnych warunkach. I tak odszedł.
Kilka słów o autorze:
Beata Biały - dziennikarka, psycholożka, autorka bestsellerowych książek, m.in. Słońca bez końca. Biografia Kory, Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. Od wielu lat kreśli w swoich wywiadach i artykułach portrety niebanalnych ludzi.
5. Helena Rubinstein, Angus Trumble
Uroda to władza
Intrygująca opowieść o pierwszym światowym imperium kosmetycznym i o fascynującej kobiecie, która je zbudowała. A także o przeszłości, z którą postanowiła się rozstać.
Helena Rubinstein opuściła krakowski Kazimierz w latach 90. XIX wieku, gdy miała 23 lata. Po krótkim przystanku w cesarskim Wiedniu wyemigrowała do Australii, gdzie zarabiała na życie jako guwernantka i kelnerka, aż wreszcie otworzyła swój pierwszy salon piękności w Melbourne. W późniejszych czasach pilnie strzegła swego wizerunku, świadomie tworzyła własny mit i wymazała z niego sporo zdarzeń. Niniejsza książka je odtwarza, pokazując zaskakujące początki jej kariery na antypodach. To „zaginiony" rozdział bogatej opowieści o autorce chwytliwego hasła reklamowego – Uroda to władza – twórczyni pierwszej globalnej korporacji w branży kosmetycznej, marki, która w latach największego rozkwitu była uważana za synonim elegancji i zatrudniała 30 tysięcy kobiet na całym świecie.
Kilka słów o autorze:
Angus Trumble (1964–2022) był starszym pracownikiem badawczym Australijskiego Muzeum Narodowego i dyrektorem Narodowej Galerii Portretu. Do 2014 r. pełnił funkcję starszego kuratora działu malarstwa i rzeźby Yale Center for British Art w New Haven. Jest autorem monografii poświęconych m.in. epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej. W 2015 r. został przyjęty do Australijskiej Akademii Nauk Humanistycznych. Do napisania tej książki zainspirował go portret pędzla Grahama Sutherlanda Helena Rubinstein w czerwonej sukni od Balenciagi. Dzięki jego badawczej pasji, naukowej skrupulatności, malarskiemu widzeniu świata, a także poczuciu humoru, powstał również literacki barwny portret tej niezwykłej kobiety, którą oprócz Sutherlanda uwieczniali m.in. Pablo Picasso i Andy Warhol.
6. Sztuka zwycięstwa dla młodzieży, Phil Knight
Musisz zapomnieć o swoich ograniczeniach. - Phil Knight
Kiedy Phil Knight nie dostał się do licealnej drużyny baseballowej, matka zasugerowała mu, by zajął się lekkoatletyką. Phil dołączył do zespołu biegaczy i odkrył, że potrafi szybko biegać i że sprawia mu to przyjemność.
Dziesięć lat później Phil pożyczył od ojca 50 dolarów, by założyć firmę. Jego cel był prosty: importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Wraz z ekipą podobnych do niego zapaleńców zaczynał od sprzedawania butów wprost z bagażnika samochodu, by wreszcie stworzyć jedną z największych na świecie sportowych marek.
Założyciel Nike nigdy nie bał się ryzyka i mimo rozmaitych przeciwności zawsze podążał za własną radą: „Idź naprzód. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się”. -Przeznaczona dla młodych czytelników bestsellerowa Sztuka zwycięstwa, przepełniona mądrością, humorem i zapałem, to opowieść o determinacji, która naprawdę inspiruje.
Kilka słów o autorze:
Phil Knight, założyciel firmy Nike, Inc., jest jednym z najbardziej wpływowych magnatów światowego biznesu. W latach 1964-2004 był dyrektorem zarządzającym, a obecnie pełni w firmie funkcję prezesa rady nadzorczej. Mieszka w Oregonie z żoną Penny.