Nagroda Goncourtów 2023 dla Jean-Baptiste’a Andrei za powieść „Veiller sur elle”

Nagroda Goncourtów 2023 dla Jean-Baptiste’a Andrei za powieść „Veiller sur elle”

Nagroda Goncourtów 2023 dla Jean-Baptiste’a Andrei za powieść „Veiller sur elle”

Udostępnij

Najbardziej prestiżowy i najstarszy laur literacki we Francji, Nagrodę Goncourtów, otrzymał Jean-Baptiste Andrea za powieść „Veiller sur elle” (tł. „Straż nad nią”).

„Veiller sur elle” to niemal 600-stronicowa historia miłosna pomiędzy patrycjuszką a plebejuszem, którzy kochają sztukę, umiejscowiona w faszystowskich Włoszech.

Książka, uhonorowana już nagrodą Fnac, opublikowana została przez niezależny dom wydawniczy L'Iconoclaste.

52-letni dziś Andrea niedawno debiutował jako pisarz, bo w wieku 46 lat. Wcześniej zasłynął jako scenarzysta filmowy i reżyser takich produkcji jak: „Big Nothing” (2006) z Davidem Schwimmerem i Simonem Peggiem oraz „Bractwo łez” (2013) z Jeremiem Renierem i Audrey Fleurot.

Twórca dorastał w Cannes, gdzie zaczął kręcić filmy krótkometrażowe. Później przeniósł się do Paryża, gdzie ukończył politologię i ekonomię. W Paryżu poznał Fabrice'a Canepę i razem zaczęli robić filmy.

„Veiller sur elle” to czwarta powieść pisarza, uhonorowanego też m.in. nagrodą Femina des Lycéens w 2017 r. za swoją pierwszą książkę „Moja królowa”. Pozostałe dzieła twórcy to: „Sto milionów lat i jeden dzień” oraz „Diabły i święci”.

Wyniki konkursy tradycyjnie ogłoszono w restauracji Drouant, w paryskiej dzielnicy Opera. Finalistami byli również: Eric Reinhardt z książką „Sarah, Susanne i pisarz”, Gaspard Koenig z „Humusem” i Neige Sinno ze „Smutnym tygrysem”.

Choć zwycięzca konkursu otrzymuje jedynie czek na 10 euro, Goncourt jest uwieńczeniem kariery pisarskiej i trofeum pożądanym przez wielu powieściopisarzy. To także znaczny wzrost sprzedaży nagrodzonych dzieł, średnio o około 400 tys. egzemplarzy.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się