Dyrektor IK w Pałacu Prezydenckim – Pierwsza Dama objęła patronatem wydanie książek dla dzieci w języku ukraińskim

Dyrektor IK w Pałacu Prezydenckim – Pierwsza Dama objęła patronatem wydanie książek dla dzieci w języku ukraińskim

Dyrektor IK w Pałacu Prezydenckim – Pierwsza Dama objęła patronatem wydanie książek dla dzieci w języku ukraińskim

Udostępnij

W środę w Pałacu Prezydenckim gościł Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Przedmiotem rozmowy z Pierwszą Damą było nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie, w tym założenia projektu wydawniczego, który patronatem honorowym objęły Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenśka.

We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz wydawcami z Ukrainy, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać prawa do wydania książek w Polsce, wysiłkiem Instytutu Książki zostanie wydrukowanych 16 tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane bibliotekom, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Pierwszych Dam Polski i Ukrainy.

Podczas środowego spotkania rozmawiano o założeniach projektu, a także o innych inicjatywach Instytutu na rzecz Ukraińców przebywających w Polsce. W ramach bibliotecznej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek” planowane jest powstanie polsko–ukraińskiej wersji książki dla przedszkolaków, a tytuł zostanie wydrukowany w 40 tys. egzemplarzy i będzie przekazywany dzieciom poprzez biblioteki publiczne.

Dzięki działaniom Instytutu po wybuchu wojny w Ukrainie do bibliotek wojewódzkich przekazano książki polskich autorów przetłumaczonych na język ukraiński w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Z kolei inicjatywa „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” pozwoliła 350 bibliotekom w całej Polsce wzbogacić księgozbiory zakupionymi przez Instytut bezpośrednio od ukraińskich wydawców książkami dla najmłodszych w języku ukraińskim.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano o projektach czytelniczych i potrzebach małych uchodźców, którzy muszą mierzyć się z nową rzeczywistością, oraz działaniach mających ułatwić im ten trudny czas, jak choćby umożliwianie kontynuowania nauki w języku ojczystym.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się