Książki są elementem solidarności”. Panel „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy” na Targach Książki w Warszawie

Książki są elementem solidarności”. Panel „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy” na Targach Książki w Warszawie

Książki są elementem solidarności”. Panel „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy” na Targach Książki w Warszawie

Udostępnij

Dziś na Targach Książki w Warszawie w foyer Teatru Studio odbył się zorganizowany przez Instytut Książki panel dyskusyjny pt. „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy”. Wzięli w nim udział dyrektor IK Dariusz Jaworski, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki Oleksandra Koval, dyrektor i współzałożycielka wydawnictwa ASSA Svitlana Feldman oraz dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka. Rozmowę poprowadziła Gabriela Dul, nasza koordynatorka projektów bookstartowych.

Podczas panelu dyskutowano o wielkim zapotrzebowaniu na książki w języku ukraińskim, działaniach wspierających ukraiński rynek wydawniczy i uchodźców przebywających w Polsce, a także o perspektywach dalszej współpracy różnych podmiotów polskiego i ukraińskiego rynku książki.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni całemu światu, jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce i Polakom za to, że wspieracie nas w walce. Ale dla nas, dla tych, którzy przyjechali na targi, książka jest amunicją. W czasie tej wojny, a może i wcześniej dowiedzieliśmy się, że książka jest potężnym orężem, które może niszczyć i bronić” – powiedziała na wstępie dyrektor UIK Oleksandra Koval.

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka, jednej z pierwszych placówek, które ściągnęły do siebie ukraińskie książki, zaznaczyła ze wzruszeniem, że książki w języku ukraińskim cieszą się wielkim powodzeniem – w pierwszym okresie przychodziły po nie głównie polskie rodziny z ukraińskimi gośćmi.

Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, zwrócił uwagę na dwie najważniejsze wartości: męstwo i solidarność. „Ukraińcy symbolizują męstwo, my możemy być solidarnością. Książki są elementem tej solidarności” – zaznaczył. Dyrektor przybliżył działania Instytutu na rzecz tłumaczy i uchodźców, podkreślając rolę, jaką odgrywa w tej kwestii współpraca z innymi instytucjami kultury, przede wszystkim bibliotekami. Instytut Książki, zdradził Dariusz Jaworski, planuje także wydanie książki startbookowej dla dzieci z Ukrainy w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Oleksandra Koval opowiedziała następnie o tym, jak funkcjonuje obecnie kijowski Instytut Książki i jak wygląda sytuacja ukraińskich wydawców, którzy potrzebują wsparcia – także finansowego.

Svitlana Feldman, dyrektor i współzałożycielka wydawnictwa ASSA zauważyła, że Charków, w którym mieści się jej oficyna, był przed wojną miastem z największą liczbą drukarni w Ukrainie, a pod względem liczby wydawnictw ustępował jedynie Kijowowi. Feldman opowiedziała także o swoich pracownikach, którzy przeżyli horror wojny i okupacji, oraz o planach otwarcia filii wydawnictwa w Polsce.

Całą dyskusję można obejrzeć pod tym adresem.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć Daniela Bednarza z dzisiejszego panelu:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się