Bez samorządu sektor publicznych instytucji kultury nie istnieje, zwłaszcza na wsi – tak można najkrócej podsumować najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego na temat działalności centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic w 2019 r. Z przedstawionego zestawienia wynika, że choć liczba imprez w tych placówkach rośnie, to chętnych do uczestnictwa w nich ubywa.
Jak wynika z raportu, jaki 8 czerwca opublikował GUS, na koniec 2019 r. w całej Polsce działalność prowadziło 4255 centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic. Najwięcej z nich znajdowało się w Małopolsce (459), a najmniej w woj. lubuskim (84).
Zdecydowana większość centrów kultury, domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic (92,8 proc.) należała do sektora publicznego, przy czym – jak wskazuje GUS - dominującą rolę pełnił samorząd gminny, który organizował działalność 90,7 proc. ogółu tych instytucji.
Biorąc pod uwagę rodzaj jednostek, najliczniejszą grupę w tym gronie stanowiły świetlice (32,2 proc. ogółu), natomiast najmniejszą kluby (7,9 proc.). Większość placówek (63,2 proc.) zlokalizowana była na wsiW ciągu ubiegłego roku placówki te zorganizowały łącznie 243,8 tys. imprez, w których uczestniczyło 37,5 mln osób. W porównaniu z 2018 r. liczba imprez wzrosła o 0,6 proc., zaś liczba ich uczestników spadła o 5 proc. Najczęściej organizowane były warsztaty (21,1 proc. ogółu). Przeciętnie w jednej imprezie uczestniczyły 154 osoby, przy czym najliczniejsze pod tym względem były festiwale i przeglądy artystyczne – w ich przypadku w 1 wydarzeniu uczestniczyło średnio 640 osób.
Według stanu na koniec 2019 r. w centrach kultury, domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach działalność prowadziło 27,4 tys. różnego rodzaju kół/klubów/sekcji, które skupiały 575,5 tys. członków. Najwięcej uczestników skupiły kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku (122,4 tys. osób). W placówkach tych ponadto działało 16,2 tys. grup artystycznych, wśród których najliczniejsze były grupy taneczne (4,3 tys.). Z ogólnej liczby 276,0 tys. członków grup artystycznych, 64,9 proc. stanowiły dzieci i młodzież szkolna. Co piątym członkiem grup artystycznych była osoba powyżej 60. roku życia.