Dzieje się! w BookBook: Agata Tuszyńska "Bagaż osobisty. Po marcu"
Rozmowę poprowadzi Renata Kim.
Już nie mieliśmy obywatelstwa. Nagle zostaliśmy wyjęci spod prawa. Byliśmy bezsilni. Rósł nasz strach. Czułam smak nagonki. Radio, telewizja, gazety. Zmasowany atak.
Anna Karpińska de Tusch-Lec
19 maja 1969 rok. Na fali antysemickiej kampanii opuszcza Polskę młody student politechniki, Jurek Neftalin. Odprowadzają go rodzice, przyjaciele, znajomi. Jego wyjazd uwiecznia na zdjęciach Elżbieta Turlejska. Seria 24 czarno białych fotografii z Dworca Gdańskiego jest punktem wyjścia tej historii.
"Bagaż osobisty. Po Marcu" to wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów - którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Wyjechali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.
Autorkami książki "Bagaż osobisty. Po Marcu" są Agata Tuszynska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wiola Wejman. Po pięćdziesięciu latach autorki odnalazły tych, którzy tego dnia przyszli na dworzec i stworzyły polifoniczną powieść pokolenia ’68 bogato ilustrowaną zdjęciami z archiwów rodzinnych bohaterów.
Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielącej ich odległości, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną – mówi Agata Tuszyńska, autorka książki.
Co się z nimi stało po Marcu? Jak odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy wspomnienie o Polsce wciąż ich boli?
"Bagaż osobisty. Po Marcu" to opowieść o sile przyjaźni i grupie przyjaciół, o splątanych ludzkich losach, życiowych wyborach i wielkiej historii.
Agata Tuszynska – pisarka, poetka i reportażystka. Autorka wielu bestsellerowych biografii - Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza),a także osobistej: Rodzinnej historii lęku oraz Ćwiczeń z utraty. Laureatka nagrody PEN CLubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego, oraz Canadian Jewish Literary Award (2016). Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.
Książka objęta patronatem: TOK FM, Gazeta Wyborcza, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.
Księgarnie BookBook to 97 księgarnie na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.
Agata Tuszyńska
Czas: 13 czerwca, środa, godz. 18:00
Miejsce: Księgarnia BookBook Hoża, Warszawa, ul. Hoża 29/31