Dzięki NPRCz 2.0 otwarto 14 nowoczesnych bibliotek

Dzięki NPRCz 2.0 otwarto 14 nowoczesnych bibliotek

Dzięki NPRCz 2.0 otwarto 14 nowoczesnych bibliotek

Udostępnij

20 marca po ponad 30 latach do Stadnik (gmina Dobczyce) powróciła filia biblioteki publicznej. Zmodernizowane placówki w ostatnich tygodniach otwarto także w Grudziądzu, Raciborowicach, Proszowicach, Bisztynku, Bychawie, Lisowicach, Kluszkowcach, Krużlowej Niżnej, Jaworznie, Redzie, Wysokiej, Chociczy i Tuchomiu.

Przedmiotem inwestycji za 3,7 mln zł. była przebudowa wraz z rozbudową lokalnego Domu Ludowego. Dzięki temu budynek udało się zaadoptować na potrzeby biblioteki oraz zrewitalizować jego otoczenie. W obecnej filii znajdują się nowoczesne i przestronne wnętrza zaprojektowane z uwzględnieniem realnych potrzeb, oczekiwań i marzeń lokalnej społeczności. Miejsce dla siebie znajdują tu zarówno dorośli jak i dzieci oraz miłośnicy nowych technologii i gier komputerowych. Zastosowane tu owoczesne rozwiązania to także zadaszenie miejsc parkingowych panelami fotowoltaicznymi.

Filia biblioteczna w Stadnikach stanie się teraz miejscem integrującym mieszkańców, lokalnym centrum dostępu do wiedzy i kultury oraz przyjazną, bezpieczną i otwartą dla wszystkich przestrzenią. W trakcie otwarcia nowej biblioteki jednogłośnie podkreślano rolę, jaką odegrało współdziałanie różnych instytucji, podmiotów i organizacji, które włączyły się aktywnie w powstawanie biblioteki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się