Zmarł Leszek Bugajski

Zmarł Leszek Bugajski

Zmarł Leszek Bugajski

Udostępnij

Odszedł Leszek Bugajski, jeden z najważniejszych krytyków literackich ostatniego półwiecza, publicysta, autor licznych książek eseistycznych i krytycznoliterackich.

Dziś w nocy zmarł Leszek Bugajski, krytyk literacki, długoletni redaktor »Twórczości«, nasz kolega” – poinformowano we wtorek w mediach społecznościowych miesięcznika literackiego „Twórczość”.

Bugajski (ur. 1949 w Dąbrowie Górniczej) był publicystą, krytykiem literackim, a także autorem książek - m.in. „Iredyński”, „Zapiski z epoki Beatlesów”, „Szczypiorski”, „Seks, druk i rock and roll. Zapiski z epoki recyklingu” – scenariuszy filmowych, felietonów i recenzji.

Jako publicysta współpracował m.in. z tygodnikiem „Wprost”, „Newsweekiem” czy „Playboyem”. Wcześniej kierował m.in. działem literackim tygodnika „Życie Literackie”, publikował w wielu pismach poświęconych literaturze takich, jak „Kultura”, „Literatura”, „Miesięcznik Literacki”, „Odra”, „Wiadomości Kulturalne”. Najdłużej związany był z „Twórczością”, w której od 1988 roku kierował działem krytyki literackiej, a przez dwa lata pełnił także rolę redaktora naczelnego (1997-1999). To właśnie tutaj wychował kolejne pokolenia młodszych krytyków.

„Najbardziej lubiłem jego ironiczne złośliwości, był w nich znakomity. Żywa inteligencja, do tego zmuszał mnie do czytania pisarzy, których nie chciało mi się czytać, bo albo związani jakoś z redakcją, albo jego zdaniem ciekawi. Zwykle nic mi się z tego nie podobało, a on to szanował. Lubił, jak komuś się nie podoba i umie to uzasadnić, umieścić w kontekście – napisał w mediach społecznościowych wydawca, tłumacz i krytyk Krzysztof Cieślik. – Oczywiście także wspaniały anegdociarz, ale co się dziwić: debiutował jeszcze we »Współczesności« więc znał literalnie wszystkich, którzy znaczyli coś w literaturze polskiej od lat 70”.

Za swą pracę twórczą i upowszechnianie literatury polskiej Bugajski uhonorowany został Nagrodą im. Stanisława Piętaka, Nagrodą im. Kazimierza Wyki, Nagrodą Funduszu Literatury. Przyznano mu także Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. 

KC / PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się