Dzieła Prusa, Głowackiego i Tyrmanda w radiowej Dwójce

Dzieła Prusa, Głowackiego i Tyrmanda w radiowej Dwójce

Dzieła Prusa, Głowackiego i Tyrmanda w radiowej Dwójce

Udostępnij

Program 2 Polskiego Radia w swoim wakacyjnym cyklu „Słuchowisko na lato” prezentuje znakomite realizacje klasyki i współczesnej literatury – w postaci słuchowisk: „Mecz” Janusza Głowackiego, „Ze wspomnień cyklisty” Bolesława Prusa oraz „Zły” Leopolda Tyrmanda.

W najbliższy weekend, 20-21 sierpnia, emisja „Meczu” Janusza Głowackiego oraz „Ze wspomnień cyklisty” Bolesława Prusa – w znakomitej obsadzie (m.in. Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski i Krzysztof Kowalewski). W „Literackiej sjeście” można też będzie posłuchać „Złego” Leopolda Tyrmanda – w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata.

W sobotę, 20 sierpnia, radiowa Dwójka zaprezentuje „Mecz” – słuchowisko na podstawie dramatu Janusza Głowackiego (1938-2017), który napisał ten tekst w 1976 roku, czyli w okresie euforycznych sukcesów polskiej piłki nożnej i „Srebrnych Orłów” trenera Kazimierza Górskiego. Akcja rozgrywa się w czasie meczu, który ma zadecydować, czy Polska wejdzie do finału mistrzostw świata. Zmaganiom piłkarzy na boisku towarzyszy skomplikowana gra pełna intryg i walki o pieniądze, która w trakcie meczu toczy się w gabinecie Prezesa (Piotr Fronczewski).

W 2012 roku tekst Głowackiego zaadaptował na potrzeby słuchowiska i wyreżyserował Janusz Zaorski – z okazji mistrzostw Europy w Polsce i Ukrainie.

Janusz Głowacki – „Mecz”, reżyseria – Janusz Zaorski; realizacja akustyczna – Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski. Obsada: Piotr Fronczewski (prezes), Sławomir Pacek (wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (skarbnik), Wojciech Wysocki (dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (sprawozdawca/komentator). Emisja: sobota, 20 sierpnia, godz. 22.00.

***

W niedzielę, w cyklu „Słuchowisko na lato”, Dwójka przygotowała coś dla miłośników klasyki – „Ze wspomnień cyklisty” Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Bohaterem noweli jest Anastazy Fitulski – zwolennik turystyki rowerowej. Kiedy lekarz zaleca mu aktywny wypoczynek, młody, ambitny księgowy siada na rower i wyrusza na wycieczkę za Warszawę.

Prus żył w czasach fascynacji kolarstwem i należał do Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, a zalety jazdy rowerem opisywał już w 1894 roku na łamach „Kuriera Codziennego”: „Rower jest jedną z najznakomitszych machin wieku XIX. Kolej żelazna daje nam wprawdzie szybkość 30 wiorst na godzinę, ale jest jednocześnie latającym więzieniem, którego nie wolno mi ani opuścić, ani zatrzymać, a które muszę dzielić z towarzystwem, nie zawsze przypadającym mi do smaku. Zaś rowerem przenoszę się z szybkością 20 wiorst na godzinę (notabene ja z szybkością ośmiu wiorst), jadę, kiedy mi się podoba, popasam lub odpoczywam, gdzie chcę i – nie mam sąsiadów.”

Bolesław Prus – „Ze wspomnień cyklisty”; adaptacja i reżyseria – Waldemar Modestowicz; realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski; opracowanie muzyczne – Renata Baszun. Obsada: Marcin Przybylski (Anastazy Fitulski), Krzysztof Kowalewski (dyrektor banku), Aleksander Bednarz (kasjer/stary chłop), Marian Opania (gospodarz/szpakowaty), Anna Seniuk (staruszka/Elodia), Andrzej Blumenfeld (chłop z batem/Antek), Adam Ferency (lekarz/podróżny), Miłogost Reczek (Walek/chłop z kamieniem), Mirosław Zbrojewicz (Włodek/opiekun), Wojciech Pszoniak (rejent Wierzgajło), Aneta Todorczuk-Perchuć (Karolina/pyskata baba), Agnieszka Judycka (Henryka/dziewczyna), Julia Kijowska (kobieta/Rózia), Mateusz Narloch (obdarty chłopak/Felek), Wit Apostolakis (dziecko), Beniamin Lewandowski (dziecko), Liwia Mazurkiewicz (dziecko). Emisja: niedziela, 21 sierpnia, godz. 19.00.

***

Dwójka emituje również w odcinkach „Złego” Leopolda Tyrmanda – w znakomitej interpretacji Marka Konrada z 1981 roku. W tym prawdziwie warszawskim kryminale – wydanym w 1955 roku –poznajemy historię tytułowego Złego – ostatniego sprawiedliwego, który chce rozprawić się z przestępczym światkiem powojennej stolicy. W intrygę przygodową wpleciona jest także historia miłosna, której centralną postacią jest Marta Majewska, historyczka sztuki pracująca w Muzeum Narodowym.

„Złego” można słuchać w „Literackiej sjeście” – od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.

źródło: Polskie Radio


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się