Dzień Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dzień Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dzień Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie

Udostępnij

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie świętuje w poniedziałek setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji w Collegium Novum odbywa się spotkanie młodzieży z osobami, które znały noblistkę oraz debata poświęcona twórczości poetki.

„W Roku Wisławy Szymborskiej będzie wiele wydarzeń. Z Uniwersytetem Jagiellońskim była związana poprzez studia polonistyczno-socjologiczne. To dzień szczególny – młodzież będzie mogła spotkać się z osobami, które były blisko Wisławy Szymborskiej” – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

Dziekan Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan podkreślając m.in., że noblistka ma miejsce szczególne w uczelni, ocenił, że jej poezja jest ponadczasowa i że „żadna zmiana cywilizacyjna, medialna nie sprawią, że pojawi się coś, co zastąpi lekturę poezji Szymborskiej”.

Podczas otwarcia Dnia Szymborskiej wspomnieniami o niej podzielił się z młodzieżą jej sekretarz Michał Rusinek. Przywoływał m.in. czasy, kiedy poetka otrzymała Nobla. Jak zauważył, nie chciała rozgłosu, a to na nią spadło. Chciała pozostać zwykłą osobą. Mimo sławy – wspominał jej sekretarz – pozostała sobą, nie zmieniła kręgu przyjaciół.

W planie poniedziałkowego Dnia Szymborskiej są m.in. debata „Jak żyć? Szymborskiej mądrość bez rutyny” z udziałem znawców i krytyków literatury oraz rozstrzygnięcie konkursów „Naśladowanie Szymborskiej”, a także „Memy o Szymborskiej”.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla (1996). W 2011 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków.

źródło: Beata Kołodziej, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się