„Dziennik podróży do Tatrów” – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce.

„Dziennik podróży do Tatrów” – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce.

„Dziennik podróży do Tatrów” – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce.

Udostępnij

 W najbliższą niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 19.00 na antenie Dwójki odbędzie się premiera słuchowiska „Dziennik podróży do Tatrów” według Seweryna Goszczyńskiego. – Biorąc pod uwagę okres powstania tego dzieła, czyli lata 30. XIX wieku, odkrywczy jest nie tylko opis zjawisk przyrodniczych i wrażeń. Seweryn Goszczyński jako pierwszy autor dotyka tematu relacji pomiędzy człowiekiem, a górami – mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser słuchowiska.

 Seweryn Goszczyński (1801-1876) był poetą, publicystą, rewolucjonistą, działaczem politycznym, współtwórcą polskiego romantyzmu z kręgu tzw. szkoły ukraińskiej. Znany głównie z powieści „Zamek kaniowski” i „Król zamczyska”. Po upadku powstania listopadowego uciekł do Galicji. Za udział w ataku na Belweder i zamach na życie Wielkiego Księcia Konstantego, został skazany zaocznie, przez sąd rosyjski, na karę śmierci.

W „Dzienniku podróży do Tatrów” (1832/wyd. 1853) relacjonuje trwającą siedem miesięcy wyprawę po Podhalu, jaką rozpoczął w kwietniu 1832 roku. Jest to jedna z pierwszych literackich charakterystyk Tatr, obfitująca w opisy przyrody i zwyczajów miejscowej ludności. Pisarz zapoczątkował swoim dziełem romantyczny mit gór – jako miejsca wyjątkowego, gdzie możliwy jest kontakt człowieka z absolutem. W słuchowisku istotną rolę odgrywa komentarz profesora Stanisława Sierotwińskiego (1909-1975), który dzieło Goszczyńskiego opracował i opatrzył przypisami.

Podczas audycji Dwójki „O wszystkim z kulturą”, reżyser i autor adaptacji Igor Gorzkowski w rozmowie z Małgorzatą Szymankiewicz opowiedział, co urzekło go w utworze romantycznego pisarza, poety i publicysty oraz jaki sposób znalazł na dźwiękową opowieść o Tatrach, po raz pierwszy tak przedstawionych w polskiej literaturze. – Szukałem tekstu, który poszerzałby przestrzeń widzenia literatury romantycznej. Zainspirował mnie też Norwid, którego studiowałem. W jednym z opowiadań pisze on o tym, że forma reportażowa, forma spisywania rzeczywistości jest dla niego formą przyszłości – mówił Igor Gorzkowski.


  • Słuchowisko: Seweryn Goszczyński „Dziennik podróży do Tatrów” (2022); adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski; reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska; muzyka: Zbigniew Kozub. Obsada: Karol Pocheć (Seweryn Goszczyński), Łukasz Lewandowski (prof. Stanisław Sierotwiński), Krzysztof Wakuliński (przewodnik), Tomasz Borkowski (góral), Helena Rząsa (góralka).

  • Premiera: Program 2 Polskiego Radia, „Wieczór ze słuchowiskiem”, niedziela 24 kwietnia, godz. 19.00.


***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się