Stanisław Rosiek laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Stanisław Rosiek laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Stanisław Rosiek laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Udostępnij

Historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza, wyróżnienia będącego częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej – podało w piątek biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Poznańska Nagroda Literacka, ustanowiona w 2015 r., po śmierci Stanisława Barańczaka, przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i ówczesnego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu prof. Bronisława Marciniaka, składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

W piątek rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ogłosili, iż laureatem tegorocznej literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza został Stanisław Rosiek.

Stanisław Rosiek urodził się w 1953 r. Jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”. W latach 70. XX w. zajmował się krytyką literacką. Jest współzałożycielem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

W 1981 r. razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice”, za którą w 1983 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W ramach swojej pracy naukowej zajmował się m.in. naukową recepcją dzieł Adama Mickiewicza. W 1997 r. opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”, a w 2013 r. „Mickiewicz (po śmierci)”.

Rosiek zajmuje się również twórczością Brunona Schulza. W 2002 r. wraz z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim wydał „Słownik schulzowski”. Jest wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza oraz redaktorem naczelnym ukazującego się od 2012 r. czasopisma „Schulz/Forum”. W 2021 r. ukazała się jego książka „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.

„Nasz laureat jest twórcą, który bardzo trudno wpisuje się we wszelkie szufladki. Jest on bowiem eseistą, wydawcą i badaczem literatury zwłaszcza romantycznej. Jest badaczem także literatury nieoczywistej, która w dużym stopniu z romantycznym widzeniem świata przez emocje i plątaninę rozmaitych doznań jest bardzo silnie powiązana” – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska.

Do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowano troje twórców: Annę Dżabaginę, Urszulę Honek i Macieja Jakubowiaka.

Anna Dżabagina - urodziła się w 1990 r. Jest historyczką literatury, adiunktem w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje nad książką poświęconą safickiej twórczości polskich, rosyjskich i ukraińskich pisarek. Prowadzi zajęcia z queerowej historii literatury kobiet na Podyplomowych Gender Studies IBL. Publikowała na łamach m.in. „Tekstów Drugich”, „Pamiętnika Literackiego” „Didaskaliów”. Jest autorką monografii „Kalkowska. Biogeografia”, a także edycji zbioru opowiadań Eleonory Kalkowskiej „Głód życia”. Jest laureatką Stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a także programów ETIUDA i „Diamentowy Grant”.

Urodzona w 1987 r. Urszula Honek to autorka książek poetyckich „Sporysz”, „Pod wezwaniem” i „Zimowanie”. W 2022 r. debiutowała prozatorsko zbiorem opowiadań „Białe noce”. Jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka.

Maciej Jakubowiak urodził się w 1987. Jest doktorem literaturoznawstwa, krytykiem literackim, eseistą, zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Dwutygodnik”. Napisał książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat”. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Od 2021 r. jest jurorem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Jest laureatem Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowska Książka Miesiąca i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Laureat tegorocznej Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostanie ogłoszony 28 maja podczas gali wręczenia nagród w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

źródło: PAP, Szymon Kiepel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się