Stanisław Rosiek laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej
Historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza, wyróżnienia będącego częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej – podało w piątek biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Poznańska Nagroda Literacka, ustanowiona w 2015 r., po śmierci Stanisława Barańczaka, przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i ówczesnego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu prof. Bronisława Marciniaka, składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.
W piątek rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ogłosili, iż laureatem tegorocznej literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza został Stanisław Rosiek.
Stanisław Rosiek urodził się w 1953 r. Jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”. W latach 70. XX w. zajmował się krytyką literacką. Jest współzałożycielem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.
W 1981 r. razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice”, za którą w 1983 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W ramach swojej pracy naukowej zajmował się m.in. naukową recepcją dzieł Adama Mickiewicza. W 1997 r. opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”, a w 2013 r. „Mickiewicz (po śmierci)”.
Rosiek zajmuje się również twórczością Brunona Schulza. W 2002 r. wraz z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim wydał „Słownik schulzowski”. Jest wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza oraz redaktorem naczelnym ukazującego się od 2012 r. czasopisma „Schulz/Forum”. W 2021 r. ukazała się jego książka „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.
„Nasz laureat jest twórcą, który bardzo trudno wpisuje się we wszelkie szufladki. Jest on bowiem eseistą, wydawcą i badaczem literatury zwłaszcza romantycznej. Jest badaczem także literatury nieoczywistej, która w dużym stopniu z romantycznym widzeniem świata przez emocje i plątaninę rozmaitych doznań jest bardzo silnie powiązana” – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska.
Do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowano troje twórców: Annę Dżabaginę, Urszulę Honek i Macieja Jakubowiaka.
Anna Dżabagina - urodziła się w 1990 r. Jest historyczką literatury, adiunktem w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje nad książką poświęconą safickiej twórczości polskich, rosyjskich i ukraińskich pisarek. Prowadzi zajęcia z queerowej historii literatury kobiet na Podyplomowych Gender Studies IBL. Publikowała na łamach m.in. „Tekstów Drugich”, „Pamiętnika Literackiego” „Didaskaliów”. Jest autorką monografii „Kalkowska. Biogeografia”, a także edycji zbioru opowiadań Eleonory Kalkowskiej „Głód życia”. Jest laureatką Stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a także programów ETIUDA i „Diamentowy Grant”.
Urodzona w 1987 r. Urszula Honek to autorka książek poetyckich „Sporysz”, „Pod wezwaniem” i „Zimowanie”. W 2022 r. debiutowała prozatorsko zbiorem opowiadań „Białe noce”. Jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka.
Maciej Jakubowiak urodził się w 1987. Jest doktorem literaturoznawstwa, krytykiem literackim, eseistą, zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Dwutygodnik”. Napisał książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat”. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Od 2021 r. jest jurorem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Jest laureatem Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowska Książka Miesiąca i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Laureat tegorocznej Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostanie ogłoszony 28 maja podczas gali wręczenia nagród w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
źródło: PAP, Szymon Kiepel
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna