Jedność - Wakacje z książkami
Dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot pod znakiem literatury kanadyjskiej

Dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot pod znakiem literatury kanadyjskiej

Dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot pod znakiem literatury kanadyjskiej

Udostępnij

Literatura kanadyjska będzie tematem 9. edycji festiwalu Literacki Sopot - poinformowano w czwartek w Krakowie. Decyzję ogłoszono podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki.

Każdego roku organizatorzy festiwalu Literacki Sopot wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Przez kilka dni w mieście organizowane jest wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Jak ogłoszono w czwartek, podczas krakowskich 23. Międzynarodowych Targów Książki, gościem honorowym przyszłorocznej edycji sopockiego festiwalu będzie Kanada. Wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula, podczas briefingu prasowego, przywołała słowa Alberta Camusa: "Bunt nie jest żądaniem totalnej wolności, jest na odwrót - występuje przeciwko niej, neguje nieograniczoną władzę, która zezwala władzy na naruszenia nienaruszalnej granicy". Wyjaśniła, że można je uznać za motto tegorocznej edycji.

"Od ośmiu lat staramy się myśleć o festiwalu tak, żeby wyrażał nie tylko nasze czy państwa czytelnicze pasje, ale był też miejscem wymiany myśli na temat najważniejszych, naszym zdaniem, problemów współczesności" - powiedziała Cichocka-Gula. Wskazała, że obecność pisarzy i naukowców, zapraszanych z partnerskich krajów, pozwala m.in. "odnieść się do spraw moralnych, przesuwania granic tego, co dozwolone i niedozwolone".

"Budowane przez najwybitniejszych pisarzy kanadyjskich wizje dystopijnego świata, analiza manipulacji, której źródłem są media - to wszystko znaleźliśmy w literaturze i kulturze Kanady" - oceniła wiceprezydent Sopotu.

W tym roku uczestnicy Literackiego Sopotu mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Wielkiej Brytanii. 9. edycja wydarzenia, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot, odbędzie się w połowie sierpnia 2020 r.

Na tegorocznych, 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które zainaugurowano w czwartek, pojawi się ponad 570 wystawców i 800 autorów. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

[źródło: PAP, Nadia Senkowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się