Festiwal Literacki Sopot, edycja 2018

Festiwal Literacki Sopot, edycja 2018

Édouard Louis gościem Literackiego Sopotu

Udostępnij

Jego prace pojawiały się w "New York Times", "Guardianie" i we "Freeman's", a pierwsza powieść, "En finir avec Eddy Bellegueule", została przetłumaczona na ponad 25 języków i uczyniła go jednym z najbardziej cenionych autorów jego generacji. W sierpniu, nakładem Wydawnictwa Pauza, ukaże się po polsku jego książka "Histoire de la violence".

Édouard Louis

 

JUŻ ZA TYDZIEŃ PIERWSZE SPOTKANIE PRZEDFESTIWALOWE! 

Fot. poniżej Dawid Żuchowicz, Agencja Gazeta
Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz

Wiosenny cykl spotkań przedfestiwalowych rozpoczynamy 19 kwietnia rozmową z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki 1968. Czasy nadchodzą nowe (Wydawnictwo AGORA). Tak o swojej książce mówią autorzy: „W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach. W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii. Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie”

Dzień później (20 kwietnia) zapraszamy na spotkanie z Justyną Kopińską, której ostatni zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet (Świat Książki) to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Spotkania poprowadzi Łukasz Wojtusik - dziennikarz m.in. Radia TokFM.

dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
 
 

A ZA MIESIĄC SPOTKANIE Z PHILIPPE BESSONEM!
 Philippe Besson

W sobotę 12 maja o godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wieczór autorski Philippe’a Bessona, cenionego francuskiego pisarza, krytyka literackiego, autora scenariuszy filmowych. W rozmowie z Piotrem Kraśko na pewno padną też pytania o Pałac Elizejski i Emmanuela Macrona, którego pierwsza rocznica zaprzysiężenia na prezydenta Republiki Francuskiej przypada na 14 maja 2018.
dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
 
fot. Maxime Reychman
 

MOŻE JUŻ WIECIE, ALE GOŚCIEM FESTIWALU BĘDZIE RÓWNIEŻ ROMAIN PUÉRTOLAS!
 Romain Puertolas!

W jego książkach nie brak ani humoru i zabawy słowem, ani ciekawostek i smaczków. To, jak nazywają się powieściowi bohaterowie, nie jest dziełem przypadku – autor modyfikuje imiona i nazwiska przyjaciół, rodziców, kolegów z pracy. W Polsce ukazały się jak dotąd dwie jego książki: debiutancka powieść Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea oraz książka O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla, która potwierdziła jego pisarską pozycję. W lipcu 2018 roku również nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukaże się kolejna, Całe lato bez Facebooka.
 
fot. Eric Clément
 
 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się