Uwaga! Nadchodzą "Rzeczy warszawskie z dreszczem". Najnowsza książka Muzeum Warszawy
Młody aspirant podejrzewał, że rozmyślnie wsadzono go na minę. Sprawa była trudna – klasyczna „zagadka zamkniętego pokoju”. Mieszkanie zamknięte od wewnątrz, zamki nienaruszone, wysokie trzecie piętro... A w środku... trup. Ta, oraz wiele innych historii znajdzie się w drugiej publikacji Muzeum Warszawy z opowiadaniami dla młodych dorosłych, po 20 rzeczach o Warszawie z 2017 roku.
Do współpracy przy książce Rzeczy warszawskie z dreszczem zaprosiliśmy czworo uznanych pisarzy o własnym, wyrazistym głosie literackim i ze znakomitym dorobkiem. Są to Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech i Łukasz Orbitowski.
Autorki i autorzy
Jarosław Klejnocki
Prozaik, poeta, krytyk literacki. W latach 1988–2009 nauczyciel języka polskiego w liceum, adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, od 2010 roku dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie. Publikował m.in. w „Miesięczniku Literackim”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej” (m.in. cykl Między wierszami w dodatku „Gazeta o Książkach”). Wielokrotnie otrzymał stypendium naukowe rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz stypendium twórcze Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2011 uhonorowany Nagrodą Światowego Dnia Poezji, ustanowioną przez UNESCO.
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Pisarz i filmowiec. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci oraz filmów krótkometrażowych. Finalista nagrody Paszporty Polityki. Jego książki ukazały się w przekładach na 11 języków. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury oraz departamentów kultury Republik Francji i Grecji, stypendysta Fundacji Wyszehradzkiej i Willi Decjusza. Stały felietonista miesięcznika „Odra”. W przeszłości pisał również dla „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego” i „Zwierciadła”.
Joanna Olech
Autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Pompona w rodzinie Fisiów, Dynastii Miziołków, Pippintroków, Tarantuli, Klopsa i Herkulesa. Ilustratorka, graficzka. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej, młodzieżowej i dla młodych dorosłych na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” i „Nowych Książek”. Jako jurorka i ekspertka uczestniczyła w wielu konkursach i przedsięwzięciach związanych z rożnymi aspektami twórczości dla dzieci. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (1995). Otrzymała honorowe wyróżnienie oraz wyróżnienie w kategorii Ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.
Łukasz Orbitowski
Pisarz. Autor powieści, m.in. Horror Show, Tracę ciepło, Świętego Wrocławia, Szczęśliwej ziemi, Zapisków nosorożca. Mojej podróży podrogach, bezdrożach i legendach Afryki, Exodusu, Innej duszy oraz wielu opowiadań, m.in. zbiorów Nadchodzi czy Rękopisu znalezionego w gardle. W 2016 roku otrzymał Paszport Polityki. Nominowany w 2014 i 2016 roku do Nagrody Literackiej Nike, w 2016 roku – do Nagrody Literackiej Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program Dezerterzy.
Już dziś zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim oraz Januszem Chabiorem, które odbędzie się 9 maja w siedzibie Muzeum Warszawy.
Więcej informacji już wkrótce!